Instalacje i serwis układów wody lodowej Szczecin
Świadczymy profesjonalne usługi w zakresie chłodnictwa przemysłowego. Współpracujemy z klientami w Szczecinie i innych miastach województwa zachodniopomorskiego.
Co oferujemy?
- Projektowanie przemysłowych instalacji chłodniczych - obliczenia hydrauliczne, obliczenia cieplne, projektowanie rurociągów, agregatów pompowych i instalacji w środowisku 3D, projektowanie systemów automatyki do chłodnictwa przemysłowego
- Dobór i dostawa agregatów chłodniczych - wieże chłodnicze w systemie zamkniętym i wyparnym, chillery – agregaty wody lodowej, chillery z modułami feecoolingu, drycoolery
- Budowa przemysłowych instalacji chłodniczych - montaż i spawanie rurociągów w halach ze stali kwasoodpornej lub tworzywa, montaż instalacji elektrycznych i automatyki, kompleksowa budowa instalacji wody lodowej, montaż pompowni i wymiennikowni, montaż instalacji automatyki i szafy sterowniczej, programowanie i uruchomienie sterowania instalacji wody lodowej
Zapytaj o najbardziej ekonomiczne rozwiązania klimatyzacji dla przemysłu.
|
System wody lodowej - co to jest i jak działa?
Instalacja wody lodowej jest konstruowana podobnie do systemu ogrzewania, z tą różnicą, że stosuje się zimną wodę o parametrach zasilania 7-12°C i powrotu 10-16°C. Woda ta, zwana wodą lodową, jest rozprowadzana za pomocą systemu rur od źródła do odbiorników, a odpowiednia armatura steruje jej przepływem.
Instalacje oparte na wodzie lodowej są zazwyczaj stosowane w dużych systemach klimatyzacyjnych. W przypadku systemów freonowych, instalacja lodowa jest tańszą alternatywą, która dobrze spełnia swoje zadanie. Czynnikiem chłodniczym w tych systemach jest woda schładzana do temperatury 6°C, a w wyjątkowych sytuacjach nawet do 1°C. Układ wody lodowej składa się z agregatu wody lodowej (chillera) oraz różnych wewnętrznych odbiorników chłodu.
Woda lodowa zazwyczaj ma postać roztworu, aby zapobiec krzepliwości w 0°C. Roztwory te mogą zawierać glikol etylenowy lub propylenowy z wodą lub inne solanki. Dzięki wykorzystaniu wody jako nośnika chłodu, instalacje wodne lodowe są bezpieczne dla użytkowników i środowiska. W przypadku nieszczelności uwalniana jest jedynie woda, a nie freon, jak ma to miejsce w instalacjach freonowych.
Wyższe koszty montażu instalacji z wodą lodową są rekompensowane przez tańsze użytkowanie w porównaniu do systemów freonowych. Aby w pełni korzystać z zalet tego rodzaju systemu, niezbędne jest profesjonalne zaprojektowanie i wykonanie instalacji.
Największe zalety instalacji systemów wody lodowej
Chcesz wiedzieć dlaczego warto zainstalować system wody lodowej? Poniżej znajdziesz najważniejsze zalety tego rozwiązania:
- niskie koszty utrzymania (użytkowania) instalacji,
- najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla dużych obiektów,
- niskie ryzyko awarii,
- niska częstotliwość załączania agregatu - oszczędność energii elektrycznej,
- możliwość łatwego przebudowania / rozbudowania systemu,
- wydajne chłodzenie i ogrzewanie dużych obiektów.
Gdzie sprawdzi się instalacja układu wody lodowej?
Przemysłowe chłodzenie za pomocą układów wody lodowej najlepiej sprawdza się w dużych obiektach. Oto najczęstsze zastosowania takich instalacji:
- Specjalistyczne procesy produkcyjne
- Przemysł chemiczny, farmaceutyczny
- Przemysł spożywczy,
- Produkcja tworzyw sztucznych i obróbki metali
- Chłodzenie maszyn, stacji zasilania
- Hotele, biurowce i duże sklepy wielkopwierzchniowe
Agregat wody lodowej - co to jest i jak działa?
Agregat wody lodowej to zewnętrzne urządzenie odpowiedzialne za schładzanie wody, która następnie, za pośrednictwem modułu hydraulicznego, jest wprowadzana do systemu wewnętrznego. Urządzenia wewnętrzne pełniące funkcję odbiorników chłodu mają podobne wymiary i funkcje jak jednostki wewnętrzne w instalacjach opartych na freonie. Systemy wody lodowej są stosowane również w celu zasilania chłodnic w centralach wentylacyjno-klimatyzacyjnych, chłodnic strefowych oraz chłodnic w urządzeniach przemysłowych. Dodatkowo, agregaty wody lodowej mogą być wyposażone w pompę ciepła, co przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji budynków i sprawia, że tego typu instalacje cieszą się dużym uznaniem wśród użytkowników.
Agregaty chłodzone powietrzem
Jest to najbardziej ekonomiczne i powszechne rozwiązanie. Charakteryzują się zwartą konstrukcją (monobloki) i są bardziej kompaktowe niż chillery chłodzone wodą. Montuje się je na zewnątrz budynków (np. w zapleczach lub na dachach), aby zapewnić stały dostęp do świeżego powietrza. Są odpowiednie dla obiektów, które nie mają miejsca na maszynownię chłodniczą. Wadą tych urządzeń jest ograniczony zakres temperatur, do których są w stanie schłodzić ciecz chłodzącą. Ponadto, mają ograniczenia w pracy w niskich temperaturach (zazwyczaj do -15 stopni Celsjusza).
Agregaty chłodzone wodą
Agregaty chłodzone wodą wykorzystują ciepłą wodę lub wodny roztwór glikolu do odprowadzania ciepła, który następnie może być schładzany w suchym wymienniku ciepła lub module z zraszaniem wodnym. Te urządzenia można montować wewnątrz pomieszczeń, są przystosowane do pracy w każdej temperaturze, a zewnętrzny wymiennik ciepła oraz właściwy agregat mogą być umieszczone w dowolnej odległości od siebie. Niski poziom hałasu oraz możliwość wtórnego odzyskiwania ciepła to dodatkowe zalety agregatu chłodzonego cieczą.
Freecooling - wydajne chłodzenie przemysłowe
Freecooling to metoda umożliwiająca znaczne oszczędzanie energii, która polega na chłodzeniu medium lub cieczy roboczej za pomocą zewnętrznego powietrza, wykorzystując różnicę temperatur. Schładzanie cieplejszej cieczy roboczej odbywa się poprzez kontakt z chłodniejszym powietrzem. W Polsce, ze względu na strefę klimatyczną, okres korzystnych warunków do zastosowania freecoolingu trwa nawet 8-10 miesięcy w roku.
Najczęstsze zastosowania freecoolingu:
- Chłodzenie procesowe - potrzeba utrzymania stałego chłodzenia przez cały rok, np. w przemyśle czy w serwerowniach.
- Klimatyzacja komfortu - niezbędna w przypadku dużych obciążeń wewnętrznych w budynku (oświetlenie, ludzie), wymagających ciągłego chłodzenia.
Wieloletnia gwarancja
Dzięki regularnemu serwisowi układów klimatyzacji przemysłowej, gwarantujesz sobie nie tylko wydłużoną żywotność swojego systemu. Umożliwia to również utrzymanie ważności gwarancji na ewentualne usterki. Bieżąca kontrola i regularne serwisowanie układów klimatyzacji przemysłowej jest kluczowe, aby utrzymać jej prawidłowe funkcjonowanie.
Działamy w branży HVACR od 2007 roku
Od długiego czasu nasza firma zapewnia niezawodność oraz wiedzę i doświadczenie w sektorze HVACR. Specjalizujemy się w systemach klimatyzacji przemysłowej dla dużych obiektów.
W naszym zespole znajdują się fachowcy, którzy swoimi umiejętnościami oraz posiadaną wiedzą potrafią rozpoznać potrzeby klienta i dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Zapewniamy bezpłatne wyceny online - wystarczy, że dostarczysz nam garść najważniejszych informacji.
Szukasz sprawdzonego partnera? Zaufaj profesjonalistom. Skontaktuj się i zdobądź więcej informacji.