0,00 zł

Dlaczego smog jest niebezpieczny dla zdrowia?

2018-11-06
Dlaczego smog jest niebezpieczny dla zdrowia?

Problem smogu dotyka nie tylko dużych miast i regionów przemysłowych, ale również mniejsze miejscowości. Jego szkodliwość dla organizmu człowieka jest odczuwalna poprzez trudności z oddychaniem, pracą układu krążenia czy powstającymi alergiami. Poniżej omówiony zostanie wpływ smogu na organizm człowieka. Liczne badania mówią o tym, że smog skraca życie przeciętnego Polaka nawet o 12 miesięcy. Jak poradzić sobie z tym zagrożeniem? Jak eliminować skutki smogu i móc cieszyć się czystym powietrzem? Zaprezentowane zostaną popularne oczyszczacze powietrza - urządzenia, które pomagają uwolnić się od zanieczyszczeń i pozwalają oddychać świeżym powietrzem.Spis treści


 1. Co to jest smog?
 2. Jak smog wpływa na zdrowie i organizm?
 3. Smog w Polsce - gdzie jest największy?
 4. Jaki jest sposób na smog?

Co to jest smog?


Zanim odpowiemy na pytanie postawione w tytule, warto dowiedzieć się czym jest smog. Stare przysłowie mówi, że aby pokonać swojego przeciwnika, to należy go najpierw bardzo dobrze poznać. Smog to mieszanina powietrza oraz zanieczyszczeń, takich jak spaliny i dym. Po wymieszaniu tych elementów tworzy się charakterystyczna, nieprzyjemna mgła, która “spowija” miasta i znacząco ogranicza widoczność.

Smog powstaje wtedy, kiedy do atmosfery przedostają się szkodliwe związki chemiczne, jak tlenki siarki, tlenek azotu czy pyły zawieszone. Najwięcej smogu “produkują” duże fabryki, samochody, a także piece, w których spala się drewno, węgiel oraz inne paliwa stałe. Istnieją 2 rodzaje smogu: “smog londyński” oraz “smog typu Los Angeles”. W Polsce częściej spotykany jest smog londyński, który jest charakterystyczny dla umiarkowanego klimatu i występuje najczęściej od listopada do marca.

dym ze spalin - grafika
Efekty smogu

Jak smog wpływa na zdrowie i organizm?


Drogi oddechowe człowieka potrzebują świeżego powietrza i bardzo niekorzystnie reagują na zanieczyszczenia. Oprócz układu oddechowego, smog wpływa także na inne elementy naszego organizmu. Oto, jakie choroby i doleglwości powoduje smog:


 • Astma i alergia
 • Przewlekłe zapalenie oskrzeli
 • Niewydolność oddechowa
 • Obniżenie odporności
 • Spadek koncentracji
 • Paraliż układu krwionośnego
 • Przewlekłe choroby płuc
 • Choroby serca
 • Zwiększone prawdopodobieństwo nowotworów

Smog w Polsce - gdzie jest największy?


Najbardziej zagrożone smogiem regiony znajdują się w południowej części Polski. Według raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), najgorsza sytuacja ma miejsce w województwach śląskim oraz w małopolskim. Z roku na rok jednak coraz więcej miejsc w Polsce boryka się z problemem smogu. Dotyczy to już nie tylko dużych miast oraz uprzemysłowionych regionów, ale również mniejszych miejscowości. Skażenie smogiem jest mierzone najczęściej za pomocą wskaźników PM 2,5 oraz PM 10.

PM 2,5 to aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra. Powszechnie jest on uważany za najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka. Dostaje się on bezpośrednio do krwi. Według licznych badań, skraca on życie przeciętnego mieszkańca Polski aż o 12 miesięcy!

PM 10 to mieszanina cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 mikrometra, które są zawieszone w powietrzu. Są to np. benzopireny, dioksyny i inne niebezpieczne substancje, rujnujące organizm człowieka.

Efekty smogu

Jaki jest sposób na smog?


Aby uwolnić się od smogu i eliminować jego skutki, należy zapewnić sobie czyste powietrze w miejscach, w których spędzamy najwięcej czasu - przede wszystkim w domu, ale również w pracy. Świetnym rozwiązaniem są oczyszczacze powietrza. Są to nowoczesne urządzenia, które filtrują powietrze i eliminują groźne substancje smogowe. Poniżej prezentujemy skuteczne oczyszczacze domowe, które zapewnią Ci możliwość oddychania świeżym powietrzem.


Oczyszczacz powietrza SHARP KC-G60EUW


Oczyszczanie i nawilżanie powietrza w jednym. SHARP KC-G60EUW to wyjątkowe wydajne urządzenie do usuwania smogu oraz innych groźnych substancji z powietrza. Model ten jest wyposażony w skuteczne filtry, które likwidują zanieczyszczenia niemal ze 100-procentową skutecznością. Jest to najmocniejszy oraz najbardziej wydajny oczyszczacz marki Sharp dostępny na rynku. Oprócz filtracji oraz oczyszczania powietrza, urządzenie jest również stosowane jako nawilżacz powietrza. O aktualnym stanie powietrza informuje kolorowy wyświetlacz. Dla wygody domowników, zastosowano tryb SLEEP, w którym oczyszczacz pracuje cicho i nie zakłóca spokojnego snu.

Sprawdź cenę i dostępność!

Oczyszczacz powietrza Warmtec AP EVO


Prawdziwy bestseller dla osób, które szukają skutecznego sposobu na pozbycie się smogu.

Urządzenie posiada rozbudowany, 7-stopniowy proces usuwania zanieczyszczeń. Oczyszczacz jest bardzo prosty w obsłudze - w zestawie znajduje się także pilot zdalnego sterowania. Oprócz swojej funkcjonalności, oczyszczacz jest też bardzo estetyczny, przez co idealnie dopasuje się do każdego wnętrza. Dzięki zaawansowanej technologii pozwalającej na usuwanie różnego typu alergenów oczyszczacz ten może być doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na schorzenia astmatyczne lub alergiczne. Urządzenie jest bardzo bezpieczne w codziennym stosowaniu - może być wykorzystywane w obecności dzieci.

Sprawdź cenę i dostępność!

Oczyszczacz powietrza Rotenso Wint


HIT! Najlepszy stosunek jakości do ceny.

Polecany dla alergików i astmatyków. Urządzenie jest wybierane ze względu na gwarancję wysokiej jakości, potwierdzonej znakiem japońskiej marki Rotenso. Oczyszczacz jest przeznaczony do mieszkań, biur i lokali usługowych - najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach od 30 do 50m². Aby jak najbardziej ułatwić korzystanie z urządzenia, wykorzystano rozbudowane czujniki, które na bieżąco obserwują jego pracę i kontrolują jakość powietrza. Kolejne udogodnienia to timer, proste sterowanie oraz cicha praca.

Sprawdź cenę i dostępność!

Oczyszczacz powietrza Rotenso Qube


Oczyszczacz Rotenso Qubejest wyposażony w system wieloetapowej filtracji, przez co doskonale nadaje się do stosowania w mieszkaniach czy biurach. Wydajność na poziomie 420 m³/h pozwala na niezwykle wydajną pracę. Oczyszczacz pracuje praktycznie bezobsługowo, gdyż zainstalowane w nim czujniki badają jakość powietrza i regulują prędkość pracy wentylatora. Urządzenie łączy w sobie doskonałą wydajność wraz z estetyczną, elegancką obudową.

Sprawdź cenę i dostępność!

Oczyszczacz powietrza Warmtec AP168W


Urządzenie posiada 3 filtry oczyszczające powietrze: filtr wstępny, filtr HEPA oraz filtr węglowy.

Oczyszczacz ten jest kompleksowym urządzeniem, które szczególnie dba o zdrowie i komfort życia alergików, astmatyków, palaczy, oraz osób uskarżających się na dolegliwości związane z coraz powszechniejszym zjawiskiem smogu. Wieloetapowy, 7-stopniowy proces poprawy jakości powietrza usuwa kurz, pyłki roślin, drobnoustroje, roztocza, smog i szkodliwe związki chemiczne ze skutecznością bliską 99,97%. Warto również dodać, że jest bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu. Jego kolejnym atutem jest estetyczny wygląd, przez co swobodnie może stać w pomieszczeniach mieszkalnych - w sypialni, salonie czy w miejscu Twojej pracy.

Sprawdź cenę i dostępność!

Przyczyny smogu są znane i niezwykle trudno im zapobiec. Warto zatem minimalizować jego skutki. Dbałość o świeże powietrze pozbawione zanieczyszczeń umożliwia zachowanie zdrowia dla siebie i bliskich. A zatem jakim powietrzem chcesz oddychać? Podejmij właściwą decyzję!

Zapewniamy profesjonalne doradztwo i pomoc w wyborze oczyszczaczy powietrza.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami za pomocą e-maila: sklep@wentsystem.com lub telefonicznie pod numerem: 91 887 55 18. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania!


oczyszczacze powietrza sharp - baner
oczyszczacze powietrza warmtec
Pokaż więcej wpisów z Listopad  2018

Nowości

Oczyszczacz powietrza Warmtec AP200W

WARMTEC
Oczyszczacz powietrza Warmtec AP200W
1 099,00 zł
893,50 zł netto

Oczyszczacz powietrza Warmtec AP168W

WARMTEC
Oczyszczacz powietrza Warmtec AP168W
948,00 zł
770,73 zł netto

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-D50EUW

SHARP
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-D50EUW
1 999,00 zł
1 625,20 zł netto

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-G40EUW

SHARP
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-G40EUW
1 999,00 zł
1 625,20 zł netto

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-G50EUW

SHARP
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-G50EUW
2 499,00 zł
2 031,71 zł netto

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-G50EUH

SHARP
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-G50EUH
2 499,00 zł
2 031,71 zł netto

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-G60EUW

SHARP
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-G60EUW
2 999,00 zł
2 438,21 zł netto
pixel