0,00 zł

Grzejniki elektryczne do łazienki, mieszkania i biura - jaki grzejnik wybrać?

2018-10-02
Grzejniki elektryczne do łazienki, mieszkania i biura - jaki grzejnik wybrać?

Przed rozpoczęciem sezonu zimowego warto zadać sobie pytanie, jakie rozwiązanie grzewcze wybrać do swojego domu czy biura? Najpopularniejszym rozwiązaniem są grzejniki elektryczne. Przedstawione zostaną tutaj informacje o tym, jak działa grzejnik elektryczny, jakie są wady i zalety stosowania grzejników zasilanych na prąd, jakie są koszty ogrzewania tymi urządzeniami oraz wiele innych przydatnych informacji. W tekście zostaną zaprezentowane najważniejsze parametry urządzeń, aby grzejnik działał poprawnie i był odpowiednio przystosowany do Twojego wnętrza.Scharakteryzowane zostały grzejniki łazienkowe, konwekcyjne, olejowe, promienniki oraz termowentylatory, czyli tzw. “farelki”.





Spis treści:


1. Jak działają grzejniki elektryczne?

2. Rodzaje grzejników elektrycznych

3. Zalety i wady grzejników elektrycznych

4. Zastosowanie grzejników elektrycznych - gdzie ich używać?

5. Na co zwrócić uwagę kupując grzejnik?

6. Ranking grzejników elektrycznych - według opinii klientów

7. Pozostałe rodzaje ogrzewania - inne urządzenia grzewcze

Jak działają grzejniki elektryczne?


Sposób działania grzejników elektrycznych jest uzależniony od zastosowanego rodzaju urządzenia. Grzejniki i kaloryfery elektryczne są zasilane energią elektryczną, dzięki czemu są bardzo łatwe w obsłudze i nie sprawiają problemów przy podłączeniu i przed pierwszym użyciem. Ciepło jest przekazywane najczęściej na dwa sposoby: konwekcyjnie lub poprzez promieniowanie.

Niektóre grzejniki (promienniki podczerwieni) promieniują, wydzielając ciepło na ściany czy meble, natomiast inne grzejniki, np. konwekcyjne, ogrzewają powietrze poprzez grzałki czy inne elementy grzewcze. Aby dowiedzieć się, jak działają grzejniki elektryczne, należy rozpocząć od wyjaśnienia sposobu działania dla poszczególnych typów urządzeń.

Zasada działania grzejników

Jak działają grzejniki elektryczne?


Grzejniki elektryczne można podzielić na 3 główne grupy. Pierwszą z nich są grzejniki elektryczne konwekcyjne, inaczej zwane konwektorami. Wyróżniamy modele z wymuszonym obiegiem powietrza, jak i z naturalnym obiegiem powietrza. Drugą grupą są grzejniki elektryczne olejowe, a trzecią promienniki elektryczne. Poniżej znajduje się ich charakterystyka, sposób działania, a także miejsca, do których najlepiej się one nadają. Przedstawione także zostały wady i zalety tych grzejników.

Rodzaje grzejników elektrycznych


Pierwszą z nich są grzejniki elektryczne konwekcyjne, inaczej zwane konwektorami. Wyróżniamy modele z wymuszonym obiegiem powietrza, jak i z naturalnym obiegiem powietrza. Drugą grupą są grzejniki elektryczne olejowe, a trzecią promienniki elektryczne. Poniżej znajduje się ich charakterystyka, sposób działania, a także miejsca, do których najlepiej się one nadają. Przedstawione także zostały wady i zalety tych grzejników.

Grzejniki elektryczne konwekcyjne (konwektorowe)


Konwektory to jedne z najbardziej popularnych urządzeń stosowanych do ogrzewania pomieszczeń. Wykorzystują one zimne powietrze, które krąży wokół znajdujących się w grzejniku grzałek. Powietrze jest zasysane i ogrzewane przez grzałkę, a następnie wyrzucane ku górze. W ten sposób, grzejniki konwekcyjne wykorzystują efekt konwekcji, inaczej mówiąc unoszeniu się ciepłego powietrze ku górze i wypychaniu zimnego ku dołowi.
Ten typ grzejników bardzo dobrze nadaje się do dogrzewania pomieszczeń, gdyż po ich włączeniu szybko zaczynają działać i podwyższać temperaturę otoczenia. Najczęściej, posiadają one termostat oraz możliwość regulacji temperatury. Oprócz tego, są lekkie i poręczne, przez co można wygodnie używać ich w różnych miejscach. Są one często stosowane także jako grzejniki łazienkowe.
Grzejniki elektryczne konwektorowe dzielą się na 2 podgrupy, w zależności od wyboru sposobu obiegu powietrza. Swobodnie można je stosować w warunkach domowych, biurowych, sklepowych czy wielu innych miejscach.

Grzejniki konwekcyjne (naturalny obieg powietrza)

Grzejniki konwekcyjne (naturalny obieg powietrza)


Konwektory z naturalnym obiegiem powietrza pracują cicho i jest to jedna z ich największych zalet. Powietrze jest rozprowadzane grawitacyjnie. Grzejniki konwekcyjne z grawitacyjnym obiegiem powietrza ogrzewają powietrze wolniej, a zatem lepiej nadają się do pomieszczeń, które są ogrzewane stale. Nie powinno ich się używać w pomieszczeniach zbyt wysokich, ponieważ cieplejsze powietrze unosi się ku górze i może przez to nie zostać odpowiednio wykorzystane. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tego rozwiązania jako grzejnik do garażu czy warsztatu.

Grzejniki konwekcyjne (wymuszony obieg powietrza)


Jest to częściej spotykany rodzaj grzejników konwekcyjnych. Są to grzejniki, które bardzo dobrze nadają się do dogrzewania pomieszczeń, gdyż po ich włączeniu szybko zaczynają działać i podwyższać temperaturę otoczenia. W tym celu zastosowano w nich wentylatory, które przyspieszają obieg powietrza i pomagają je rozprowadzić szybko i skutecznie po całym pomieszczeniu. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że po wyłączeniu urządzenia, temperatura dość szybko spada. Do tego typu grzejników zaliczają się także bardzo popularne termowentylatory, czyli inaczej mówiąc farelki - doskonale znane od wielu lat.

Grzejniki konwekcyjne (wymuszony obieg powietrza)
Grzejniki elektryczne olejowe

Grzejniki elektryczne olejowe


Grzejniki olejowe bardzo dobrze nadają się do długotrwałego ogrzewania pomieszczeń. Dzieje się tak dlatego, że nawet po ich wyłączeniu, przez stosunkowo długi czas wydzielają ciepło i ogrzewają powietrze znajdujące się w pomieszczeniu. W przypadku grzejników elektrycznych, bardzo często pojawia się pytanie, czy grzejniki olejowe wysuszają powietrze? Odpowiedź brzmi nie! Warto je stosować do dużych pomieszczeń. Z pewnością chciałbyś się także dowiedzieć, jak działają grzejniki olejowe. Wewnątrz urządzenia znajduje się olej, który nagrzewa się, a następnie oddaje ciepło do pomieszczenia. Ten sposób działania powoduje, że grzejniki olejowe nagrzewają się wolniej niż inne typy grzejników.

Warto również dodać kolejny atut tych urządzeń - przy osiągnięciu określonej temperatury, termostat wyłącza lub w razie potrzeby ponownie włącza zasilanie. Są one tym bardziej efektywne, jeśli są podłączone do prądu przez długi czas. Grzejniki te są określane także jako grzejniki akumulacyjne, gdyż gromadzą ciepło i stopniowo oddają je do pomieszczenia (nawet po odłączeniu od zasilania). Ich wadą jest ich mniejsza mobilność, gdyż są cięższe np. od grzejników konwekcyjnych. Za to pozwalają one utrzymać temperaturę we wnętrzu oraz dłużej utrzymujący się komfort cieplny.

Promienniki elektryczne


Grzejniki elektryczne, zwane inaczej promiennikami elektrycznymi, błyskawicznie nagrzewają pomieszczenie po włączeniu. Analogicznie, od razu po odłączeniu ich od zasilania, przestają ogrzewać pomieszczenie. Ich elementy grzewcze osiągają bardzo wysoką temperaturę w bardzo krótkiej chwili po włączeniu. Sposób działania to promieniowanie, dzięki czemu we wnętrzu robi się cieplej. Promienniki elektryczne emitują fale, które ogrzewają znajdujące się w pobliżu przedmioty. Oznacza to, że nie ogrzewają one bezpośrednio powietrza, a w większym stopniu ściany czy meble.

Promienniki elektryczne

Zalety i wady grzejników elektrycznych


Jakie są zalety i wady stosowania ogrzewania elektrycznego za pomocą grzejników elektrycznych? Z pewnością warto przyjrzeć się tym aspektom przed wyborem grzejnika do domu, do łazienki czy do garażu.

Zalety


  • Łatwość w instalacji i obsłudze
  • Duża dostępność i szeroki wybór
  • Niskie ceny urządzeń
  • Ekologiczny sposób ogrzewania
  • Stabilne i przewidywalne koszty energii
  • Szerokie zastosowanie (domy, biura, lokale usługowe)
  • Wady


  • Wysokie koszty eksploatacji 
  • Niekiedy wymagane napięcie 400 V
  • Możliwość przerw w dostawie prądu
  • Kłopotliwe przy dużych pomieszczeniach
  • UWAGA: Największą wadą grzejników elektrycznych są wysokie koszty rachunków za prąd. Dotyczy to jednak urządzeń o niskiej jakości, które pobierają dużo prądu i często charakteryzują się średnią wydajnością.

    Nowoczesne grzejniki elektryczne to energooszczędne rozwiązania, które są swobodnie stosowane także jako główne źródło ciepła. Obecnie, czołowi producenci grzejników elektrycznych stosują takie rozwiązania technologiczne, że wysokie rachunki za prąd stają się przeszłością. Warto wybrać urządzenia takich producentów jak Atlantic czy Warmtec.

    Zastosowanie grzejników elektrycznych - gdzie ich używać?


    Grzejniki elektryczne są bardzo rozpowszechnione i mogą być stosowane nie tylko w domach, ale również do ogrzewania warsztatów, ogrzewania biura czy ogrzewania gabinetu. Nie wymagają one specjalnych zabiegów potrzebnych do ich instalacji - najczęściej wystarczy po prostu źródło prądu. Przede wszystkim, są one dobrym rozwiązaniem dla niewielkich pomieszczeń, które są dosyć dobrze izolowane. Po drugie, pomieszczenia nie powinny być zbyt wysokie. Grzejniki i kaloryfery elektryczne świetnie nadają się do ogrzewania biur oraz innych miejsc, gdzie pomieszczenie nie wymaga stałego ogrzewania. Największą wadą ogrzewania elektrycznego są wysokie koszty dostawy prądu. W tym momencie bardzo ważne jest, aby dodać, że nowoczesne grzejniki elektryczne są nie tylko wydajne, ale również energooszczędne. Są one zatem przystosowane nie tylko jako alternatywne źródło energii, ale również jako podstawowy sposób ogrzewania.

    Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju grzejnika elektrycznego, aby móc wybrać model, który najlepiej sprawdzi się w danym środowisku. Ze względu na dużą dostępność grzejników elektrycznych oraz ich szeroki wybór, warto wybrać znane i cenione marki sprzętu, takie jak:




    Wybór tych urządzeń da Ci gwarancję, że Twoje grzejniki łazienkowe, grzejniki do domu czy inne grzejniki elektryczne do ogrzewania Twojego pomieszczenia, NIE BĘDĄ generowały wysokich kosztów utrzymania.
    kaloryfery elektryczne

    Na co zwrócić uwagę kupując grzejnik?


    Jakie są najważniejsze parametry grzejników elektrycznych? Spośród kilku istotnych kwestii, na jakie trzeba zwrócić uwagę przed zakupem grzejnika, jedna z nich wybija się ponad inne.

    • Moc

    Jest to zdecydowanie najbardziej istotny parametr grzejników elektrycznych. Jest ona mierzona w watach (W) lub w kilowatach (kW). Należy dobrać odpowiednią moc grzejnika do swojego pomieszczenia. Nie należy wybierać zbyt wysokiej mocy grzejnika - pomimo tego, że będzie on działał bardzo sprawnie, to nie wykorzystamy w pełni jego możliwości. W pomieszczeniach, takich jak pokoje, kuchnia czy biuro, optymalna temperatura powinna wynosić około 20-21°C. W łazience temperatura musi być nieco wyższa i wynosić około 24°C, dlatego grzejnik łazienkowy powinien cechować się innymi parametrami. Z kolei przy doborze grzejników dla garażu czy warsztatu, należy pamiętać o słabszej izolacji tych pomieszczeń, przez co potrzebny będzie grzejnik o wyższej mocy. Przyjmuje się, że na 1 metr kwadratowy powierzchni należy dostarczyć grzejnik o mocy od 75 do 100 W. A zatem, dla pomieszczenia o powierzchni 20 metrów kwadratowych, należy dobrać grzejnik elektryczny o mocy od 1,5 kW do 2 kW.


    • Regulacja termostatem

    Oprócz mocy grzejnika, należy także zwrócić uwagę, czy grzejnik elektryczny wybrany przez Ciebie posiada możliwość swobodnej regulacji temperatury (regulowania termostatem). Warto również dodać, że obecne dyrektywy unijne mówią o tym, że grzejnik elektryczny musi mieć termostat i wyświetlacz.


    • Łatwa instalacja i obsługa

    Umożliwia łatwe korzystanie z urządzenia.


    • Oszczędność energii
    • Dzięki oszczędności energii możemy korzystać z grzejnika cały czas nie martwiąc się o duże rachunki za prąd!



    grzejnik mill

    Ranking grzejników elektrycznych - według opinii klientów


    Oto 5 grzejników elektrycznych, które są polecane przez naszych klientów. Są to jedne z najchętniej wybieranych modeli spośród naszej bogatej oferty grzejników.

    Grzejnik elektryczny Atlantic F-119 1500 W

    1. Grzejnik elektryczny Atlantic F-119 1500 W


    Elegancki i skuteczny grzejnik o mocy 1500 W. Doskonale nadaje się do domu - oprócz swojej podstawowej funkcji, bardzo dobrze prezentuje się wizualnie. Producentem jest znana i ceniona francuska firma Atlantic. Grzejnik jest niezwykle energooszczędny.

    Posiada 3 tryby pracy:

    KOMFORT - ustawienie wybranego poziomu temperatury ;

    ECO - oszczędny, ekonomiczny tryb;

    ANTYZAMARZANIE - ustawienie temperatury o kilka stopni niższej, np. w przypadku dłuższej nieobecności.

    Urządzenie jest zalecane do pomieszczeń o powierzchni nie większej niż 7 metrów kwadratowych.
    Miesięczny koszt zużycia prądu (przy używaniu go aż przez 12 godzin dziennie na wysokich obrotach) to około 220 złotych.

    Sprawdź cenę i dostępność!

    2. Grzejnik elektryczny Warmtec EWX-1000 W


    Przeznaczony do błyskawicznego ogrzewania niewielkich pomieszczeń. Model przenośny o mocy 1000 W, z możliwiością montażu na ścianie lub stojący za pomocą dołączonych do zestawu nóżek. Grzejnik EWX-1000W posiada wysokotemperaturową grzałkę grzebieniową, która zapewnia niemal natychmiastowe nagrzewanie pomieszczenia.

    Sprawdź cenę i dostępność!

    Grzejnik elektryczny Warmtec EWX 1000 W
    Grzejnik łazienkowy Atlantic 2012

    3. Grzejnik łazienkowy Atlantic 2012 Antracyt


    Grzejnik łazienkowy Atlantic 2012 w kolorze antracytu oferuje wyjątkowe funkcje, zapewniając komfort i wydajność. Posiada specjalną funkcję suszenia ręczników, która intensyfikuje proces suszenia na określony czas, po czym urządzenie wraca do standardowego trybu pracy. W trybie "Komfort", grzejnik działa w zakresie zapewniającym idealną temperaturę w pomieszczeniu, dostosowaną do preferencji użytkownika. Opcja "Eco" umożliwia utrzymanie obniżonej temperatury, co jest ekonomiczne i energooszczędne. Dodatkowo, grzejnik jest wyposażony w wizualny wskaźnik pracy elementu grzewczego, ułatwiający monitorowanie jego działania.

    Sprawdź cenę i dostępność!

    4. Grzejnik elektryczny Warmtec EGW-10C


    Wyróżnia się nowoczesnym designem w postaci szklanego frontu, dzięki czemu prezentuje się efektownie i oryginalnie. Dotykowy przedni panel ze szkła hartowanego i programowanie tygodniowe sprawia że grzejnik ten może zaliczać się do klasy premium wśród grzejników elektrycznych. Jego konkurencyjna cena sprawia że jest on ciekawą opcją dla ludzi ceniących sobie nowoczesny design.

    Sprawdź cenę i dostępność!

    Grzejnik elektryczny Warmtec EGW 1000 W
    Termowentylator ceramiczny ARGO Bobo

    5. Termowentylator ceramiczny ARGO Bobo


    Ceramiczny termowentylator Bobo od włoskiej firmy Argo zapewnia szybkie ogrzewanie dzięki zastosowaniu ceramicznego elementu grzewczego. Jego design w stylu vintage, z eleganckim białym wykończeniem i subtelnymi srebrnymi akcentami, sprawia, że idealnie wpasuje się w każde wnętrze, dodając mu klasycznego charakteru. Ten grzejnik, dzięki swojemu estetycznemu wyglądowi, może stanowić dekoracyjny element w różnorodnych przestrzeniach. Dodatkowo, jest on praktyczny i łatwy do przenoszenia, co jest możliwe dzięki wygodnemu uchwytowi.

    Sprawdź cenę i dostępność!

    Pozostałe rodzaje ogrzewania - inne urządzenia grzewcze


    Należy pamiętać, że poza grzejnikami elektrycznymi, istnieją także inne sposoby ogrzewania mieszkania, miejsca pracy czy innych miejsc, w których przebywasz. Bardzo popularnym rodzajem urządzeń grzewczych są nagrzewnice elektryczne. Mogą one być - podobnie zresztą jak grzejniki - zasilane energią elektryczną. Są to rozwiązania bardzo wydajne i skuteczne. Warto również wiedzieć, że ogrzewać można się także za pomocą klimatyzacji - urządzenia te są bardzo uniwersalne i mogą być stosowane przez cały rok: latem do chłodzenia pomieszczeń, a zimą do ich ogrzewania. Oprócz tego, spośród urządzeń grzewczych warto wybrać także piecyki naftowe czy piece akumulacyjne. W zależności od miejsca, jakie chcesz ogrzać, a także od Twoich preferencji, możesz wybrać najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb sposób ogrzewania. Mając do wyboru wiele dostępnych rozwiązań, tylko od Ciebie zależy decyzja, na jakie urządzenia się zdecydujesz.


    Potrzebujesz profesjonalnego doradztwa? Skontaktuj się z naszymi specjalistami za pomocą e-maila: sklep@wentsystem.com lub za pośrednictwem tel: 91 887 55 18. Chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie!

    Pokaż więcej wpisów z Październik  2018

    Nowości

    Grzejnik elektryczny Atlantic Solius 2000 W

    Atlantic
    Grzejnik elektryczny Atlantic Solius 2000 W
    596,00 zł
    484,55 zł netto

    Grzejnik elektryczny Atlantic F-119 1500 W MOBILE

    Atlantic
    Grzejnik elektryczny Atlantic F-119 1500 W MOBILE
    384,00 zł
    312,20 zł netto

    Termowentylator ceramiczny z oscylacją 1800W DEDRA DA-T182CS

    DEDRA
    Termowentylator ceramiczny z oscylacją 1800W DEDRA DA-T182CS
    94,00 zł
    76,42 zł netto

    Grzejnik elektryczny Warmtec EWX-1500W

    WARMTEC
    Grzejnik elektryczny Warmtec EWX-1500W
    348,00 zł
    282,93 zł netto

    Grzejnik elektryczny Warmtec EGW-20B biały (EGW-2000)

    WARMTEC
    Grzejnik elektryczny Warmtec EGW-20B biały (EGW-2000)
    599,00 zł
    486,99 zł netto

    Grzejnik elektryczny Atlantic Agilia 2000W

    Atlantic
    Grzejnik elektryczny Atlantic Agilia 2000W
    1 087,00 zł
    883,74 zł netto

    Grzejnik elektryczny Atlantic Galapagos 1500W

    Atlantic
    Grzejnik elektryczny Atlantic Galapagos 1500W
    2 099,00 zł
    1 706,50 zł netto
    pixel