Klimatyzator do domu i biura - jak dobrać, jaki wybrać?

2018-02-09
Klimatyzator do domu i biura - jak dobrać, jaki wybrać?

Planując zakup klimatyzatora do domu, stajemy przed dylematem czy lepszy będzie klimatyzator przenośny (zwany również klimatyzatorem mobilnym) czy lepiej kupić klimatyzator ścienny (split). Szukając opinii o klimatyzatorach, przeszukujemy mnóstwo for i blogów. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy poradnik doboru klimatyzacji, aby ułatwić Państwu dokonanie odpowiedniego wyboru. Znajdą tu Państwo cenne informacje, kalkulator doboru urządzenia oraz kalkulator zużycia energii elektrycznej (pozwoli na oszacowanie kosztów utrzymania urządzenia).
Spis treści:

1. Jak działa klimatyzacja domowa?

2. Rodzaje klimatyzacji

3. Kalkulator doboru klimatyzacji – jak dobrać moc klimatyzator

4. Ranking najpopularniejszych klimatyzatorów przenośnych

5. Najważniejsze parametry klimatyzatorów

6. Akcesoria do klimatyzatorów

7. Kalkulator zużycia energii elektrycznejJak działa klimatyzacja domowa?

Klimatyzator jest urządzeniem mającym za zadanie zmniejszenie temperatury powietrza panującej w pomieszczeniu. Jego głównymi elementami są wymienniki ciepła (skraplacz i parownik), sprężarka i zawór rozprężny oraz dwa wentylatory. Podobnie jak w lodówce, czynnik chłodniczy krąży między parownikiem gdzie wyciąga ciepłe powietrze z pomieszczenia, a skraplaczem który wyrzuca ciepłe powietrze na zewnątrz. Sprężarka wraz z zaworem rozprężnym powoduje zamianę czynnika chłodniczego w fazę ciekłą lub gazową, dzięki czemu zachodzi proces parowania, a ciepłe powietrze z pomieszczenia za pomocą skraplania zostaje wydalone poza budynek.
Różnicą pomiędzy klimatyzatorem przenośnym, a klimatyzatorem typu split jest umieszczenie sprężarki i zawóru rozprężnego w jednosce zewnętrznej, dzięki czemu hałas przeniesiony jest na zewnętrzną część budynku. W mieszkaniu pozostaje parownik z wentylatorem, który wymusza przepływ powietrza.


Zasada działania klimatyzatora

Klimatyzatory wyposażone są w układ sterowania dzięki czemu mogą utrzymywać stałą / żadaną temperaturę w pomieszczeniu. Dodatkową opcją klimatyzatorów jest możliwość ogrzewania powietrza.Rodzaje klimatyzacji

Może się wydawać że klimatyzatory przenośne są idealnym rozwiązaniem ze względu na to że nie wymagają skomplikowanej instalacji i można je w łatwy sposób przenosić. Prawda jednak okazuję się nieco inna, każdy klimatyzator przenośny posiada w zestawie rurę gorącego powietrza, którą musimy wyprowadzić na zewnątrz schładzanego pomieszczenia, przez okno, do wentylacji, do innego pomieszczenia, lub przez ścianę. Wybór należy do nas, gdyż z instalacją poradzimy sobie sami. Problemem może okazać się również hałas, klimatyzator składa się z jednej części więc sprężarka jest również umieszczona w pomieszczeniu co może okazać się niekomfortowe dla użytkowników ceniących sobie absolutną ciszę. Klimatyzatory typu split składają się z jednostki wewnętrznej, montowanej wewnątrz pomieszczenia, oraz agregatu, może on zostać powieszony na elewacji budynku za pomocą wsporników, lub postawiony na balkonie, dachu. Zdecydowaną zaletą tego typu rozwiązania jest komfort użytkowania, hałas w pomieszczeniu jest o wiele mniejszy, oraz klimatyzator podwieszony jest zazwyczaj pod sufitem nie zabierając tym samym powierzchni pomieszczenia. Ze względu na budowe oraz rodzaj montażu klimatyzatory dzielimy na:


Klimatyzator przenośny

Klimatyzator przenośny nazywany również monoblokiem jest niezawodny wszędzie tam, gdzie ma możliwości instalacji konwencjonalnej klimatyzacji. Przed zakupem tego typu klimatyzatora, trzeba być świadomym że trzeba będzie odprowadzić rurę gorącego powietrza. W przypadku gdy zdecydujemy się na instalację do okna możemy dokupić specjalne wypełnienie okna, dzięki któremu uszczelnimy okno, aby gorące powietrze nie napływało z powrotem do pomieszczenia. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, stworzyli także klimatyzatory które możemy umieścić na zewnątrz schładzanego pomieszczenia. Stwarza to możliwości ograniczenia hałasu, oraz zaoszczędzenie miejsca w domu.

Klimatyzator przenośny pobiera gorące powietrze z pomieszczenia za pomocą tylnych lub bocznych wlotów, poddawane jest one obróbce, następnie schłodzone jest wydalane górnym lub przednim wylotem z powrotem do pomieszczenia, gorące zaś wydalane jest na zewnątrz przez okno lub komin za pomocą rury. W ten sposób pozbywamy się gorącego powietrza z pomieszczenia. Minusem takiego rozwiązania jest brak dopływu świeżego powietrza dlatego zastanowić się nad klimatyzatorami z dołączoną drugą rurą powietrza. Działa on na podobnej zasadzie, jednak zamiast pobierać gorące powietrze z pomieszczenia, klimatyzator pobiera je z zewnątrz za pomocą dodatkowej rury.

Klimatyzator przenośny blaupunkt moby blue

Klimatyzatory split

Jak sama nazwa wskazuje (split ang. podzielony) są to urządzenia składające się z dwóch części, jednostki wewnętrznej (tzw. parownik) i jednostki zewnętrznej (tzw. agregat). Klimatyzatory split doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zainstalowania agregatu (jednostki zewnętrznej) poza schładzanym pomieszczeniem, pozwala to ograniczyć poziom hałasu jednostki wewnętrznej nawet do 16 dBA! W zależności od budżetu jakim dysponujemy, otrzymujemy gamę produktów od klasycznych klimatyzatorów, po modele z przeróżnymi funkcjami jak na przykład oczyszczanie powietrza, zaawansowane sterowanie za pomocą Wi-Fi, cicha praca, czujniki wykrywania ruchu w pomieszczeniu itp. Klimatyzatory typu split dzielimy na:


Klimatyzatory split - ścienny

Klimatyzator scienny Daikin Euro Easy

Klimatyzator ścienny ze względu na swą budowę najczęściej stosowane w mieszkaniach i biurach są tzw. splity ścienne. Nie zabierające zbyt dużo miejsca, podwieszone przy suficie, dające powiew chłodu klimatyzatory ścienne, doskonale sprawdza się w warunkach domowych. Zdecydowaną ich przewagą w porównaniu do przenośnych jest głośność. Warunek jaki musi zostać spełniony to montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora na zewnątrz budynku.Klimatyzatory split - kasetonowy

Klimatyzatory kasetonowe są urządzeniami instalowanymi w konstrukcji sufitu. Umożliwiają równomierne rozprzestrzenianie się powietrza po całym pomieszczeniu, dlatego lokalizacja klimatyzatora kasetonowego może być dowolna. Najczęściej stosowane są w biurowcach i hipermarketach.

Klimatyzator kasetonowy samsung


Klimatyzatory split - podłogowy

Klimatyzator podogowy Daikin Nexura

Klimatyzatory podłogowe są modelami klimatyzatorów instalowanych są zarówno w mieszkaniach jak i biurach. Klimatyzatory podłogowe cechują się atrakcyjnym designem (przypominają grzejnik), bardzo niskim poziomem hałasu oraz dobrym rozprowadzeniem schłodzonego / ogrzanego powietrza.Klimatyzatory split - kanałowy

Klimatyzatory kanałowe są urządzeniami montowanymi w suficie, a schłodzone powietrze dostarczają za pomocą przewodów wentylacyjnych. Ich zaletą jest możliwość klimatyzowania kilku pomieszczeń jednocześnie, utrzymując jednakową temperaturę, bez potrzeby sterowania klimatyzatorem w każdym z pomieszczeń.

Klimatyzator kanalowy Mitsubishi


Klimatyzatory split - podsufitowy


Klimatyzator podsufitowy Samsung

Klimatyzator podsufitowy ze względu na swoją specyfikacje są to urządzenia montowane do sufitu. Ich zaletą jest bardzo duża moc oraz daleki zasięg wylotu schłodzonego powietrza. Szeroki kąt strumienia powietrza gwarantuje nam bardzo dobrą cyrkulacje powietrza w pomieszczeniu.

W klimatyzatorach podsufitowych możliwe jest wykorzystanie systemy VRF (Variable Refrigerant Flow), który przeznaczony jest dla dużych obiektów. Umożliwia on wykonanie rozległego systemu klimatyzacji i wentylacji pomieszczeń. Do systemu VRF w jednym obiekcie może być zamontowanych nawet kilkadziesiąt jednostek wewnętrznych różnego typu, a długość rur łączących je z jednostkami zewnętrznymi (agregatem) może wynosić nawet do 1 kilometra. System VRF daje możliwość optymalnego wentylowania i klimatyzowania dużych budynków poprzez indywidualne lub centralne sterowanie urządzeniami.


Klimatyzatory typu multisplit

Multisplit jest rozwiązaniem polegające na podłączeniu kilku jednostek wewnętrznych do jednej zewnętrznej (agregatu) i umieszczenie ich w różnych pokojach.


UWAGA !!!

Zanim będziesz cieszyć się przyjemnym chłodem, do zamontowania klimatyzatora niezbędne będzie wybranie odpowiedniej ekipy monterskiej która nie tylko zamontuje klimatyzator, ale również przeszkoli cie w zakresie obsługi oraz będzie serwisować twoje urządzenie. Klimatyzatory które nie są przeznaczone do samodzielnego montażu, należy powierzyć firmie która posiada odpowiednie uprawnienia, świadectwa kwalifikacji obrotu czynnikami chłodniczymi oraz certyfikaty wystawione przez producentów urządzeń. Nie wystarczy więc zlecić montażu sąsiadowi - "złotej rączce" gdyż taki montaż, kończy się utratą gwarancji lub co gorsza zniszczeniem urządzenia.


Klimatyzacja do przyczepy kempingowej

Z myślą o podróżujących zostały stworzone małe klimatyzatory przenośne, aby poprawić komfort przebywania w kamperze. Wiodącymi urządzenia dla przyczep kempingowych są Klimator Camry CR 7905 oraz Włoski Fral Supercool FSC 03. Największymi ich zaletami są niewielkie gabaryty, dzięki czemu zmieszczą się w każdej przyczepie, niewielki pobór prądu oraz nowoczesny design.

Klimatyzator przenosny Fral SuperCool FSC 03

Klimatyzator przenośny bez rury (klimator)

Klimatyzator bez rury

Klimator jest najwygodniejszym urządzeniem chłodzącym, ponieważ nie wymaga żadnej instalacji, ale zarazem jest najmniej skutecznym. W klimatorach czynnik chłodniczy został zamieniony zbiornikiem na zimną wodę, która za pomocą wentylatora schładza pomieszczenie. Zaletami tego typu urządzenia jest mobilność, urządzenie może skać gdziekolwiek, nie wymaga żadnego podłączenia rurami oraz niska cena.

Bio cooler

Bio coolery są to urządzenia, które wykorzystują proces odparowania wody. Gorące powietrze wtłaczane jest do Bio coolera przez wentylator. Przechodząc przez filtry zostaje w procesie parowania schłodzone. Najwiekszą zaletą bio coolerów jest energooszczędność - wykorzystują tylko wodę i powietrze dzięki czemu minimalizują koszty energii nawet o 80%! Urządzenia te idealnie nadają się do klimatyzowania magazynów, hal produkcyjnych, tarasów czy sezonowych ogródków piwnych.

Bio cooler Master


Kalkulator doboru klimatyzacji – jak dobrać moc klimatyzatora

Przy doborze urządzenia musimy pamiętać aby wybrać urządzenie przeznaczone do kubatury naszego pomieszczenia. Jeżeli dobierzemy urządzenie o zbyt dużej mocy, wzrosną nam koszta zakupu i utrzymania urządzenia, a jego możliwości nie będą w pełni wykorzystane. Zbyt duża moc klimatyzatora będzie wymuszać częste włączanie i wyłączanie sprężarki, co obniża jej trwałość. Aby ułatwić państwu dobór odpowiedniego klimatyzatora stworzyliśmy kalkulator doboru:

Współczynnik izolacji cieplnej

Ranking najpopularniejszych klimatyzatorów przenośnych wg. opini klientów Wentsystem


I. Klimatyzator przenośny Blaupunkt

Największą popularnością cieszą się Niemieckie klimatyzatory marku Blaupunkt. Oferują nam domowe klimatyzatory przenośne typu Moby blue i Ariffana. Ich modele wykorzystywane są w przyczepach kempingowych, mieszkaniach oraz w biurach. Klimatyzatory Blaupunkt cechują cię wytrzymałą obudowa, eleganckim, nowoczesnym designem, możliwością sterowania pilotem oraz za pomocą Wi-Fi (1012W).

klimatyzator blaupunkt ranking

II. Klimatyzator przenośny Fral

Tuż za klimatyzatorami Blaupunkta plasują się Włoskie klimatyzatory marki Fral. Jest to firma skupiająca się na produkcji przenośnych klimatyzatorów domowych jak i profesjonalnych. Podobnie jak markę Blaupunkt - urządzenia marki Fral charakteryzuje duży asortyment klimatyzatorów, które znajdują swoje zastosowanie w przyczepach kempingowych, mieszkaniach, biurach, a nawet w halach produkczyjnych czy magazynach. Dużym atutem domowych klimatyzatorów jest możliwość sterowania pilotem lub opcjonalnie dokupionym panelem Wi-Fi.

Klimatyzator fral ranking

III. Klimatyzator przenośny Chigo

Na najniższym stopniu podium znajduje się Firma Chigo. Japoński producent oferuje nam dużo tańsze klimatyzatory przenośne względem marki Fral i Blaupunkt. Zaletami tych urządzeń jest duża moc chłodnicza oraz grzewcza w stosunku do ceny. Natomiast do wad urządzeni należy jego duża waga. Klimatyzatory Chigo wykorzystywane są w mieszkaniach i biurach.

klimatyzator chigo ranking

IV. Klimatyzator przenośny Torell

Tuż za podium plasuje się Polska firma Torell. Klimatyzatory przenośne charakteryzują się kompaktowym wyglądem oraz najniższą ceną. Wadami tych urządzeń niewątpliwie jest wytwarzany przez nie hałas. Klimatyzatory Torell dzięki wąskiej konstrukcji idealnie sprawdzają się w mieszkaniach i biurach.

klimatyzator torell ranking

Najważniejsze parametry klimatyzatorów

Przedstawiamy wam zbiór parametrów na któy warto zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru zakupu:


Cichy klimatyzator

Kupując urządzenie warto zwrócić uwagę na poziom hałasu klimatyzatora,. Parametr ten bedzie bardzo istotny gdy będziemy chcieli używać urządzenie w nocy lub pracy biurowej. Jednym z najcichszych klimatyzatorów przenośnych jest Blaupunkt Moby Blue 0909 (40 dBA), skolei klimatyzatorów ściennych Samsung Prestige (16 dbA).


Funkcja grzania – ogrzewanie klimatyzacją

Dzięki funkcji grzania klimatyzator staje się bardzo funkcjonalnym urządzeniem, które latem chłodzi, a zimą może pełnić funkcję grzejnika.


Tani klimatyzator przenośny

Warto dobrać odpowiednią moc urządzenia do pomieszczenia, które planujemy schłodzić. Pozwoli to nam ograniczyć koszta zakupu klimatyzatora oraz mniejsze zużycie prądu.


EER i COP – ograniczenie kosztów

Parametry EER i COP określają wydajność klimatyzatora. Czym wyższe są te współczynniki tym klimatyzator dostarczy większą ilość energii (chłodniczej lub cieplnej) przy wydatkowanej energii elektrycznej. Parametr EER określa skuteczność w funkcji chłodzenia, natomiast współczynnik COP w funkcji grzania.

Przykładowo klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue 1012 wyposażony jest w EER o mocy 2,72, oznacza to, że przy mocy znamionowej 1,2kW wytworzy minimalną moc chłodniczą 3,26 kW. Analogicznie im mamy większy współczynnik EER i COP tym zużycie energii będzie mniejsze.


Sterowanie Wi-Fi

Dzięki możliwości sterowania za pomocą telefonu możemy sterować klimatyzatorem nawet podczas powrotu do domu! Daje nam to możliwość ograniczenia kosztów - włączenie klimatyzatora parę minut przed naszym przybyciem do domu lub jego wyłączenie po wyjściu z domu.

Akcesoria do klimatyzatorów

Filtry do klimatyzatorów:


Filtr z jonami srebra Filtr dzięki wykorzystaniu atomów srebra ma silne właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Mimo silnego działania, jony srebra nie powodują żadnych skutków ubocznych.
Filtr katechinowy Katechina pozyskiwana jest z zielonej hebraty umożliwia sterylizacje i oczyszczanie powietrza, a także usunięcie z niego groźnych wirusów i bakterii.
Filtr fotokatalityczny Jego zadaniem jest zwalczanie bakterii, roztoczy oraz nieprzyjemnych zapachów unoszących się w powietrzu.
Filtr aktywny węglowy Filtr ten niweluje elementy stałe takie jak pyłki, kurz oraz uciązliwe gazy takie jak benzyna, amoniak i formaldehyd.

Filtr antybakteryjny

Najprostszy i najskuteczniejszy filtr stosowany w klimatyzacji. Oddziaływuje na bakterie, obniżając ich metabolizm i znacząco wpływają na zdolność ich rozwoju. Dodatkowo filtr antybakteryjny posiada właściwości oczyszczania, sterylizacji i zdolności pochłaniania kurzu. Jego skuteczność sięga 95%.


Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej

Sprawdź ile dziennie, tygodniowo lub miesięcznie będzie zużywać prądu Twoje urządzenie. Dzięki kalkulatorowi możesz oszacować o ile zwiększy się Twój rachunek za prąd.


* Średni koszt 1kWh wynosi 60gr.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixel