Klimatyzator przenośny do domu i biura - jak dobrać, jaki wybrać?

2018-02-09
Klimatyzator przenośny do domu i biura - jak dobrać, jaki wybrać?

Planując zakup klimatyzatora przenośnego do domu, stajemy przed dylematem, czy lepszy będzie klimatyzator przenośny (zwany również klimatyzatorem mobilnym), czy lepiej kupić klimatyzator ścienny (split). Szukając opinii o klimatyzatorach, przeszukujemy mnóstwo for tematycznych i blogów. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy poradnik doboru klimatyzacji, aby ułatwić Państwu dokonanie odpowiedniego wyboru. Znajdą tu Państwo cenne informacje, kalkulator doboru urządzenia oraz kalkulator zużycia energii elektrycznej (pozwoli na oszacowanie kosztów utrzymania urządzenia).
Spis treści:

1. Jak działa klimatyzacja domowa?

2. Jak dobrać klimatyzator przenośny

3. Kalkulator doboru klimatyzacji – jak dobrać moc klimatyzatora przenośnego

4. Ranking najpopularniejszych klimatyzatorów przenośnych

5. Najważniejsze parametry klimatyzatorów przenośnych

6. Akcesoria do klimatyzatorów przenośnych

7. Kalkulator zużycia energii elektrycznej przez klimatyzatory przenośneKlimatyzacja przenośna - zasada działania

Klimatyzator przenośny jest urządzeniem mającym za zadanie zmniejszenie temperatury powietrza panującej w pomieszczeniu. Główne elementy to wymienniki ciepła (skraplacz i parownik), sprężarka i zawór rozprężny oraz dwa wentylatory. Sposób działania jest podobny jak w lodówce - czynnik chłodniczy krąży pomiędzy parownikiem gdzie wyciąga ciepłe powietrze z wnętrza, a skraplaczem, który wyrzuca ciepłe powietrze na zewnątrz. Sprężarka wraz z zaworem rozprężnym powoduje zamianę czynnika chłodniczego w fazę ciekłą lub gazową, dzięki czemu zachodzi proces parowania, a ciepłe powietrze z pomieszczenia za pomocą skraplania zostaje wydalone poza budynek.
Różnicą pomiędzy klimatyzatorem przenośnym, a klimatyzatorem typu split jest umieszczenie sprężarki i zaworu rozprężnego w jednostce zewnętrznej, dzięki czemu hałas przeniesiony jest na zewnętrzną część budynku. W mieszkaniu pozostaje parownik z wentylatorem, który wymusza przepływ powietrza.


jak dziala klimatyzator przenosny

Klimatyzatory przenośne wyposażone są w układ sterowania, dzięki czemu mogą utrzymywać stałą / żadaną temperaturę w pomieszczeniu. Dodatkową opcją klimatyzatorów jest możliwość ogrzewania powietrza.Jak dobrać klimatyzator przenośny?

Może się wydawać, że klimatyzatory przenośne są idealnym rozwiązaniem ze względu na to, że nie wymagają skomplikowanej instalacji i można je w łatwy sposób przenosić. Prawda jednak okazuje się nieco inna,  bowiem każdy klimatyzator przenośny posiada w zestawie rurę gorącego powietrza, którą musimy wyprowadzić na zewnątrz schładzanego pomieszczenia - przez okno, do wentylacji, do innego pomieszczenia lub przez ścianę. Wybór należy do nas, gdyż z instalacją poradzimy sobie sami.

Problemem może okazać się również hałas. Klimatyzator przenośny składa się z jednej części, więc sprężarka jest również umieszczona w pomieszczeniu, co może okazać się niekomfortowe dla użytkowników ceniących sobie absolutną ciszę. Klimatyzatory typu split składają się z jednostki wewnętrznej, montowanej wewnątrz pomieszczenia oraz agregatu, który może zostać powieszony na elewacji budynku za pomocą wsporników lub postawiony na balkonie czy dachu.

Zdecydowaną zaletą tego typu rozwiązania jest komfort użytkowania, ponieważ hałas w pomieszczeniu jest o wiele mniejszy, a klimatyzator podwieszony jest zazwyczaj pod sufitem, nie zabierając tym samym powierzchni pomieszczenia.

Ze względu na budowę oraz rodzaj montażu klimatyzatory dzielimy na:

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzator przenośny nazywany również monoblokiem jest niezawodny wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości instalacji konwencjonalnej klimatyzacji. Przed zakupem tego typu klimatyzatora, trzeba być świadomym, że trzeba będzie odprowadzić rurę gorącego powietrza. W przypadku, gdy zdecydujemy się na instalację do okna, możemy dokupić specjalne wypełnienie okna, dzięki któremu uszczelnimy okno, aby gorące powietrze nie napływało z powrotem do pomieszczenia.

Klimatyzator pokojowy przenośny, to atrakcyjne rozwiązanie przejściowe, gdy spółdzielnia lub zarządca budynku nie wyda nam zgody na umieszczenie jednostki zewnętrznej na zewnątrz.

Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, stworzyli także klimatyzatory które możemy umieścić na zewnątrz schładzanego pomieszczenia. Stwarza to możliwości ograniczenia hałasu oraz zaoszczędzenie miejsca w domu.

Klimatyzacja przenośna za pomocą klimatyzatora pobiera gorące powietrze z pomieszczenia za pomocą tylnych lub bocznych wlotów, gdzie poddawane jest one obróbce, a następnie schłodzone i wydalane górnym lub przednim wylotem z powrotem do pomieszczenia. Z kolei gorące powietrze wydalane jest na zewnątrz przez okno lub komin za pomocą rury. W ten sposób pozbywamy się gorącego powietrza z pomieszczenia. Minusem takiego rozwiązania jest brak dopływu świeżego powietrza, dlatego warto zastanowić się nad klimatyzatorami z dołączoną drugą rurą powietrza. Działa on na podobnej zasadzie, jednak zamiast pobierać gorące powietrze z pomieszczenia, klimatyzator pobiera je z zewnątrz za pomocą dodatkowej rury.

Klimatyzator przenośny blaupunkt moby blue

Klimatyzatory split

Jak sama nazwa wskazuje (split ang. podzielony), są to urządzenia składające się z dwóch części: jednostki wewnętrznej (tzw. parownik) i jednostki zewnętrznej (tzw. agregat). Klimatyzatory split doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość zainstalowania agregatu (jednostki zewnętrznej) poza schładzanym pomieszczeniem. Pozwala to ograniczyć poziom hałasu jednostki wewnętrznej nawet do 16 dBA!

W zależności od budżetu jakim dysponujemy, otrzymujemy gamę produktów od klasycznych klimatyzatorów, po modele z przeróżnymi funkcjami jak na przykład oczyszczanie powietrza, zaawansowane sterowanie za pomocą Wi-Fi, cicha praca, czujniki wykrywania ruchu w pomieszczeniu itp.

Klimatyzatory typu split dzielimy na:

Klimatyzatory split - ścienne

Klimatyzator scienny Daikin Euro Easy

Klimatyzator ścienny ze względu na swą budowę najczęściej stosowany jest w mieszkaniach i biurach. Są one nazywane w branży jako "splity ścienne". Nie zabierające zbyt dużo miejsca, podwieszone przy suficie, dające powiew chłodu klimatyzatory ścienne, doskonale sprawdzają się w warunkach domowych. Zdecydowaną ich przewagą w porównaniu do modeli przenośnych jest głośność. Warunek, jaki musi zostać spełniony, to montaż jednostki zewnętrznej klimatyzatora na zewnątrz budynku.Klimatyzatory split - kasetonowe

Klimatyzatory kasetonowe są urządzeniami instalowanymi w konstrukcji sufitu. Umożliwiają równomierne rozprzestrzenianie się powietrza po całym pomieszczeniu, dlatego lokalizacja klimatyzatora kasetonowego może być dowolna. Najczęściej stosowane są w biurowcach i hipermarketach.

Klimatyzator kasetonowy samsung


Klimatyzatory split - podłogowe

Klimatyzator podogowy Daikin Nexura

Klimatyzatory podłogowe są modelami klimatyzatorów instalowanych są zarówno w mieszkaniach jak i biurach. Klimatyzator podłogowy cechuje się atrakcyjnym designem (przypomina grzejnik), bardzo niskim poziomem hałasu oraz dobrym rozprowadzeniem schłodzonego/ogrzanego powietrza.Klimatyzatory split - kanałowe

Klimatyzatory kanałowe są urządzeniami montowanymi w suficie, a schłodzone powietrze dostarczają za pomocą przewodów wentylacyjnych. Ich zaletą jest możliwość klimatyzowania kilku pomieszczeń jednocześnie, utrzymując jednakową temperaturę, bez potrzeby sterowania klimatyzatorem w każdym z pomieszczeń.

Klimatyzator kanalowy Mitsubishi


Klimatyzatory split - podsufitowe


Klimatyzator podsufitowy Samsung

Klimatyzator podsufitowy - ze względu na swoją specyfikację to urządzenia montowane do sufitu. Ich zaletą jest bardzo duża moc oraz daleki zasięg wylotu schłodzonego powietrza. Szeroki kąt strumienia powietrza gwarantuje nam bardzo dobrą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

W klimatyzatorach podsufitowych możliwe jest wykorzystanie systemu VRF (Variable Refrigerant Flow), który przeznaczony jest dla dużych obiektów. Umożliwia on wykonanie rozległego systemu klimatyzacji i wentylacji pomieszczeń. Do systemu VRF w jednym obiekcie może być zamontowanych nawet kilkadziesiąt jednostek wewnętrznych różnego typu, a długość rur łączących je z jednostkami zewnętrznymi (agregatem) może wynosić nawet do 1 kilometra. System VRF daje możliwość optymalnego wentylowania i klimatyzowania dużych budynków poprzez indywidualne lub centralne sterowanie urządzeniami.


Klimatyzatory typu multisplit

Multisplit jest rozwiązaniem polegającym na podłączeniu kilku jednostek wewnętrznych do jednej zewnętrznej (agregatu) i umieszczenie ich w różnych pokojach.


UWAGA!

Zanim będziesz cieszyć się przyjemnym chłodem, do zamontowania klimatyzatora niezbędne będzie wybranie odpowiedniej ekipy monterskiej. Umożliwi ona nie tylko profesjonalny montaż klimatyzatora, ale również przeszkoli Cię w zakresie obsługi oraz będzie serwisować Twoje urządzenie. Klimatyzatory, które nie są przeznaczone do samodzielnego montażu, należy powierzyć firmie która posiada odpowiednie uprawnienia, świadectwa kwalifikacji obrotu czynnikami chłodniczymi oraz certyfikaty wystawione przez producentów urządzeń. Nie wystarczy więc zlecić montażu sąsiadowi - "złotej rączce", gdyż taki montaż kończy się utratą gwarancji, a gorszych przypadkach zniszczeniem urządzenia.


Klimatyzacja przenośna do przyczepy kempingowej

Z myślą o podróżujących zostały stworzone małe klimatyzatory przenośne, aby poprawić komfort przebywania w kamperze. Wiodącymi urządzeniami dla przyczep kempingowych są Klimator Camry CR 7905 oraz Włoski Fral Supercool FSC 03. Największą ich zaletą są niewielkie gabaryty, dzięki czemu zmieszczą się w każdej przyczepie.  Kolejnymi atutami są niewielki pobór prądu oraz nowoczesny design.

Klimatyzator przenosny Fral SuperCool FSC 03

Klimatyzator przenośny bez rury (klimator)

Klimatyzator bez rury

Klimator jest najwygodniejszym urządzeniem chłodzącym, ponieważ nie wymaga żadnej instalacji, ale zarazem jest najmniej skuteczny. W klimatorach czynnik chłodniczy został zamieniony zbiornikiem na zimną wodę, która za pomocą wentylatora schładza pomieszczenie. Główną zaletą tego urządzenia jest jego mobilność - urządzenie może stać gdziekolwiek i nie wymaga żadnego podłączenia rurami. Do zakupu skłania także niska cena.

Bio cooler

Bio coolery to urządzenia, które wykorzystują proces odparowania wody. Gorące powietrze wtłaczane jest do bio coolera przez wentylator, a następnie przechodząc przez filtry zostaje w procesie parowania schłodzone. Największą zaletą bio coolerów jest energooszczędność - wykorzystują one tylko wodę i powietrze, dzięki czemu minimalizują koszty energii nawet o 80%! Urządzenia te idealnie nadają się do klimatyzowania magazynów, hal produkcyjnych, tarasów czy sezonowych ogródków piwnych.

Bio cooler Master


Kalkulator doboru klimatyzacji – jak dobrać moc klimatyzatora przenośnego

Przy doborze urządzenia musimy pamiętać, aby wybrać urządzenie przeznaczone do kubatury naszego pomieszczenia. Jeżeli dobierzemy urządzenie o zbyt dużej mocy, wzrosną nam koszty zakupu i utrzymania urządzenia, a jego możliwości nie będą w pełni wykorzystane. Zbyt duża moc klimatyzatora będzie wymuszać częste włączanie i wyłączanie sprężarki, co obniża jej trwałość. Aby ułatwić państwu dobór odpowiedniego klimatyzatora stworzyliśmy kalkulator doboru:

Współczynnik izolacji cieplnej

  • Dobrze izolowane pomieszczenia (domy i biura) K=1.0

  • Średnio izolowane budynki (garaże) K=1.5

  • Słabo izolowane pomieszczenia (stare domy i piwnice) K=2.0

  • Nieizolowane pomieszczenia (budynki z drewna lub blachy metalowej, szklarnie) K=3

  • Podaj własny współczynnik K:Ranking najpopularniejszych klimatyzatorów przenośnych wg. opinii klientów Wentsystem


I. Klimatyzator przenośny Blaupunkt

Największą popularnością cieszą się niemieckie klimatyzatory marki Blaupunkt. Oferują nam domowe klimatyzatory przenośne typu Moby blue i Ariffana. Ich modele wykorzystywane są w przyczepach kempingowych, mieszkaniach oraz w biurach. Klimatyzatory Blaupunkt cechują się wytrzymałą obudową, eleganckim, nowoczesnym designem, możliwością sterowania pilotem oraz za pomocą Wi-Fi (1012W).

klimatyzator blaupunkt ranking

II. Klimatyzator przenośny Fral

Tuż za klimatyzatorami Blaupunkta plasują się włoskie klimatyzatory marki Fral. Jest to firma skupiająca się na produkcji przenośnych klimatyzatorów domowych, jak i profesjonalnych. Podobnie jak markę Blaupunkt - urządzenia marki Fral charakteryzuje duży asortyment klimatyzatorów, które znajdują swoje zastosowanie w przyczepach kempingowych, mieszkaniach, biurach, a nawet w halach produkcyjnych czy magazynach. Dużym atutem domowych klimatyzatorów jest możliwość sterowania pilotem lub opcjonalnie dokupionym panelem Wi-Fi.

Klimatyzator fral ranking

III. Klimatyzator przenośny Chigo

Na najniższym stopniu podium znajduje się Firma Chigo. Japoński producent oferuje nam dużo tańsze klimatyzatory przenośne względem marki Fral i Blaupunkt. Zaletami tych urządzeń jest duża moc chłodnicza oraz moc grzewcza w stosunku do ceny. Natomiast do wad urządzenia należy jego duża waga. Klimatyzatory Chigo wykorzystywane są w mieszkaniach i biurach.

klimatyzator chigo ranking

IV. Klimatyzator przenośny Torell

Tuż za podium plasuje się polska firma Torell. Klimatyzatory przenośne charakteryzują się kompaktowym wyglądem oraz najniższą ceną. Wadami tych urządzeń niewątpliwie jest wytwarzany przez nie hałas. Klimatyzatory Torell dzięki wąskiej konstrukcji idealnie sprawdzają się w mieszkaniach i biurach.

klimatyzator torell ranking

V. Klimatyzator przenośny Warmtec

Klimatyzatory przenośne Warmtec to wydajne i ciche klimatyzatory przenośne. W skład serii klimatyzatorów Warmtec wchodzą 3 urządzenia - do wyboru są modele o mocy 2,9 kW, 3,5 kW oraz 5,2 kW. Klimatyzatory Warmtec doskonale sprawdzają się w mieszkaniach, biurach oraz lokalach usługowych. Klimatyzatory domowe Warmtec są najczęściej wybieranymi klimatyzatorami przez klientów wymagających niezawodnych i trwałych urządzeń przenośnych.

klimatyzator warmtec ranking

Najważniejsze parametry klimatyzatorów przenośnych

Przedstawiamy wam zbiór parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru zakupu:


Cichy klimatyzator

Kupując urządzenie warto zwrócić uwagę na poziom hałasu klimatyzatora. Parametr ten będzie bardzo istotny, gdy będziemy chcieli używać urządzenia w nocy lub przy pracy biurowej. Jednym z najcichszych klimatyzatorów przenośnych jest Blaupunkt Moby Blue 0909 (40 dBA), z kolei spośród klimatyzatorów ściennych Samsung Prestige (16 dbA).


Funkcja grzania – ogrzewanie klimatyzacją

Dzięki funkcji grzania, klimatyzator staje się bardzo funkcjonalnym urządzeniem, które latem chłodzi, a zimą może pełnić funkcję grzejnika.


Tani klimatyzator przenośny

Warto dobrać odpowiednią moc urządzenia do pomieszczenia, które planujemy schłodzić. Pozwoli to nam ograniczyć koszta zakupu klimatyzatora oraz mniejsze zużycie prądu.


EER i COP – ograniczenie kosztów

Parametry EER i COP określają wydajność klimatyzatora. Czym wyższe są te współczynniki, tym klimatyzator dostarczy większą ilość energii (chłodniczej lub cieplnej) przy wydatkowanej energii elektrycznej. Parametr EER określa skuteczność w funkcji chłodzenia, natomiast współczynnik COP w funkcji grzania.

Przykładowo klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue 1012 wyposażony jest w EER o mocy 2,72 - oznacza to, że przy mocy znamionowej 1,2kW wytworzy minimalną moc chłodniczą 3,26 kW. Analogicznie, im mamy większy współczynnik EER i COP tym zużycie energii będzie mniejsze.


Sterowanie Wi-Fi

Dzięki możliwości sterowania za pomocą telefonu, możemy sterować klimatyzatorem nawet podczas powrotu do domu! Daje nam to możliwość ograniczenia kosztów - włączenie klimatyzatora parę minut przed naszym przybyciem do domu lub jego wyłączenie po wyjściu z domu.

Akcesoria do klimatyzatorów przenośnych

Filtry do klimatyzatorów przenośnych:


Filtr z jonami srebra Filtr dzięki wykorzystaniu atomów srebra ma silne właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Mimo silnego działania, jony srebra nie powodują żadnych skutków ubocznych.
Filtr katechinowy Katechina pozyskiwana jest z zielonej herbaty - umożliwia sterylizacje i oczyszczanie powietrza, a także usunięcie z niego groźnych wirusów i bakterii.
Filtr fotokatalityczny Jego zadaniem jest zwalczanie bakterii, roztoczy oraz nieprzyjemnych zapachów unoszących się w powietrzu.
Filtr aktywny węglowy Filtr ten niweluje elementy stałe takie jak pyłki, kurz oraz uciążliwe gazy takie jak benzyna, amoniak i formaldehyd.

Filtr antybakteryjny

Najprostszy i najskuteczniejszy filtr stosowany w klimatyzacji. Oddziałuje na bakterie, obniżając ich metabolizm i znacząco wpływają na zdolność ich rozwoju. Dodatkowo, filtr antybakteryjny posiada właściwości oczyszczania, sterylizacji i zdolności pochłaniania kurzu. Jego skuteczność sięga 95%.


Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej przez klimatyzatory przenośne

Sprawdź, ile dziennie, tygodniowo lub miesięcznie będzie zużywać prądu Twoje urządzenie. Dzięki kalkulatorowi możesz oszacować, o ile zwiększy się Twój rachunek za prąd.


Wybierz Ilość godzin działania dziennie


* Średni koszt 1kWh wynosi 60gr.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2018
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel