0,00 zł

Klimatyzator przenośny do domu i biura - jak dobrać, jaki wybrać?

2018-02-09
Klimatyzator przenośny do domu i biura - jak dobrać, jaki wybrać?

Planując zakup klimatyzatora przenośnego do domu, stajemy przed dylematem, czy lepszy będzie klimatyzator przenośny (zwany również klimatyzatorem mobilnym), czy lepiej kupić klimatyzator ścienny (split). Szukając opinii o klimatyzatorach, przeszukujemy mnóstwo for tematycznych i blogów. Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy poradnik doboru klimatyzacji, aby ułatwić Państwu dokonanie odpowiedniego wyboru.Klimatyzacja przenośna - zasada działania

Klimatyzator przenośny jest urządzeniem mającym za zadanie zmniejszenie temperatury powietrza panującej w pomieszczeniu. Główne elementy to wymienniki ciepła (skraplacz i parownik), sprężarka i zawór rozprężny oraz dwa wentylatory. Sposób działania jest podobny jak w lodówce - czynnik chłodniczy krąży pomiędzy parownikiem gdzie wyciąga ciepłe powietrze z wnętrza, a skraplaczem, który wyrzuca ciepłe powietrze na zewnątrz. Sprężarka wraz z zaworem rozprężnym powoduje zamianę czynnika chłodniczego w fazę ciekłą lub gazową, dzięki czemu zachodzi proces parowania, a ciepłe powietrze z pomieszczenia za pomocą skraplania zostaje wydalone poza budynek. Różnicą pomiędzy klimatyzatorem przenośnym, a klimatyzatorem typu split jest umieszczenie sprężarki i zaworu rozprężnego w jednostce zewnętrznej, dzięki czemu hałas przeniesiony jest na zewnętrzną część budynku. W mieszkaniu pozostaje parownik z wentylatorem, który wymusza przepływ powietrza.

Działanie klimatyzatora

Klimatyzatory przenośne wyposażone są w układ sterowania, dzięki czemu mogą utrzymywać stałą / żadaną temperaturę w pomieszczeniu. Dodatkową opcją klimatyzatorów jest możliwość ogrzewania powietrza.

Jak dobrać klimatyzator przenośny?

Może się wydawać, że klimatyzatory przenośne są idealnym rozwiązaniem ze względu na to, że nie wymagają skomplikowanej instalacji i można je w łatwy sposób przenosić. Prawda jednak okazuje się nieco inna, bowiem każdy klimatyzator przenośny posiada w zestawie rurę gorącego powietrza, którą musimy wyprowadzić na zewnątrz schładzanego pomieszczenia - przez okno, do innego pomieszczenia lub przez ścianę. Wybór należy do nas, gdyż z instalacją poradzimy sobie sami. Problemem może okazać się również hałas. Klimatyzator przenośny składa się z jednej części, więc sprężarka jest również umieszczona w pomieszczeniu, co może okazać się niekomfortowe dla użytkowników ceniących sobie absolutną ciszę. Klimatyzatory typu split składają się z jednostki wewnętrznej, montowanej wewnątrz pomieszczenia oraz agregatu, który może zostać powieszony na elewacji budynku za pomocą wsporników lub postawiony na balkonie czy dachu. Zdecydowaną zaletą tego typu rozwiązania jest komfort użytkowania, ponieważ hałas w pomieszczeniu jest o wiele mniejszy, a klimatyzator podwieszony jest zazwyczaj pod sufitem, nie zabierając tym samym powierzchni pomieszczenia. Ze względu na budowę oraz rodzaj montażu klimatyzatory dzielimy na:

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzator przenośny nazywany również monoblokiem jest niezawodny wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości instalacji konwencjonalnej klimatyzacji. Przed zakupem tego typu klimatyzatora, trzeba być świadomym, że trzeba będzie odprowadzić ciepło za pomocą rury. W przypadku, gdy zdecydujemy się na instalację do okna, możemy dokupić specjalne wypełnienie okna, dzięki któremu uszczelnimy okno, aby gorące powietrze nie napływało z powrotem do pomieszczenia. Klimatyzacja przenośna za pomocą klimatyzatora pobiera gorące powietrze z pomieszczenia za pomocą tylnych lub bocznych wlotów, gdzie poddawane jest one obróbce, a następnie schłodzone i wydalane górnym lub przednim wylotem z powrotem do pomieszczenia. Z kolei gorące powietrze wydalane jest na zewnątrz przez okno lub komin za pomocą rury. W ten sposób pozbywamy się gorącego powietrza z pomieszczenia. Minusem takiego rozwiązania jest brak dopływu świeżego powietrza, dlatego warto zastanowić się nad klimatyzatorami z dołączoną drugą rurą powietrza. Działa on na podobnej zasadzie, jednak zamiast pobierać gorące powietrze z pomieszczenia, klimatyzator pobiera je z zewnątrz za pomocą dodatkowej rury. Klimatyzator pokojowy przenośny, to atrakcyjne rozwiązanie przejściowe, gdy spółdzielnia lub zarządca budynku nie wyda nam zgody na umieszczenie jednostki zewnętrznej na zewnątrz. Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, stworzyli także klimatyzatory które możemy umieścić na zewnątrz schładzanego pomieszczenia. Stwarza to możliwości ograniczenia hałasu oraz zaoszczędzenie miejsca w domu.

Klimatyzacja przenośna do przyczepy kempingowej

Z myślą o podróżujących zostały stworzone małe klimatyzatory przenośne, aby poprawić komfort przebywania w kamperze. Wiodącym urządzeniem, zaprojektowanym specjalnie do użytkowania w przyczepach kempingowych jest klimatyzator Fral Supercool FSC 03. Największą jego zaletą są niewielkie gabaryty, dzięki czemu zmieści się w każdej przyczepie oraz możliwość umiejscowienia na zewnątrz z doprowadzaniem schłodzonego powietrza do pomieszczenia. Kolejnymi atutami są niewielki pobór prądu oraz nowoczesny design.

Klimatyzator przenośny bez rury (klimator)

Klimator jest najwygodniejszym urządzeniem chłodzącym, ponieważ nie wymaga żadnej instalacji, ale zarazem jest najmniej skuteczny. W klimatorach czynnik chłodniczy został zamieniony zbiornikiem na zimną wodę, która za pomocą wentylatora schładza pomieszczenie. Główną zaletą tego urządzenia jest jego mobilność - urządzenie może stać gdziekolwiek i nie wymaga żadnego podłączenia rurami. Do zakupu skłania także niska cena.

Bio cooler

Bio coolery to urządzenia, które wykorzystują proces odparowania wody. Ich inna nazwa to klimatyzatory ewaporacyjne. Gorące powietrze wtłaczane jest do nich przez wentylator, a następnie przechodząc przez filtry zostaje w procesie parowania schłodzone. Największą zaletą bio coolerów jest energooszczędność - wykorzystują one tylko wodę i powietrze, dzięki czemu minimalizują koszty energii nawet o 80%! Urządzenia te idealnie nadają się do klimatyzowania magazynów, hal produkcyjnych, tarasów czy sezonowych ogródków piwnych.

Kalkulator doboru klimatyzacji - jak dobrać moc klimatyzatora przenośnego

Przy doborze urządzenia musimy pamiętać, aby wybrać urządzenie przeznaczone do kubatury naszego pomieszczenia. Jeżeli dobierzemy urządzenie o zbyt dużej mocy, wzrosną nam koszty zakupu i utrzymania urządzenia, a jego możliwości nie będą w pełni wykorzystane. Zbyt duża moc klimatyzatora będzie wymuszać częste włączanie i wyłączanie sprężarki, co obniża jej trwałość. Aby ułatwić państwu dobór odpowiedniego klimatyzatora stworzyliśmy kalkulator doboru dostępny pod tym linkiem.

Ranking najpopularniejszych klimatyzatorów przenośnych wg opinii klientów Wentsystem

Klimatyzator Climative

I. Klimatyzator przenośny Climative


Nowoczesne i wydajne klimatyzatory przenośne - bestsellery w sezonach 2020 oraz 2021. Marka polskiego producenta wyróżnia się jednym z najbardziej konkurencyjnych stosunków jakości do ceny. Oferuje klimatyzatory SMART na miarę XXI wieku - wyróżnia je choćby możliwość sterowania przez aplikację mobilną z dowolnego miejsca na świecie. W zestawie wraz z klimatyzatorem znajduje się również uszczelka okienna. Wszystkie modele to wydajne i ekonomiczne urządzenia z wieloma innowacyjnymi funkcjami.

II. Klimatyzator przenośny Fral


Tuż za klimatyzatorami Climative plasują się włoskie klimatyzatory marki Fral. Urządzenia marki Fral charakteryzuje duży asortyment klimatyzatorów, które znajdują swoje zastosowanie w przyczepach kempingowych, mieszkaniach, biurach, a nawet w halach produkcyjnych czy magazynach. Dużym atutem klimatyzatorów Fral jest możliwość ustawienia ich na balkonie, tarasie i doprowadzanie zimnego powietrza do pomieszczenia.

Klimatyzator Warmtec

III. Klimatyzator przenośny Warmtec


Klimatyzatory przenośne Warmtec to wydajne i ciche klimatyzatory przenośne. W skład serii klimatyzatorów Warmtec wchodzi kilka urządzeń o różnej mocy. Klimatyzatory Warmtec doskonale sprawdzają się w mieszkaniach, biurach oraz lokalach usługowych. Są one najczęściej wybierane przez klientów wymagających niezawodnych i trwałych urządzeń przenośnych.

IV. Klimatyzator przenośny Torell


Tuż za podium plasuje się marka Torell. Charakteryzują się one kompaktową budową oraz niską ceną. Klimatyzatory Torell dzięki smukłej konstrukcji idealnie sprawdzają się w mieszkaniach i biurach.

Klimatyzator Blaupunkt

V. Klimatyzator przenośny Blaupunkt


Sporą popularnością cieszą się niemieckie klimatyzatory marki Blaupunkt. Oferują nam domowe klimatyzatory przenośne z serii Moby Blue oraz Ariffana. Klimatyzatory Blaupunkt cechują się wytrzymałą obudową, eleganckim, nowoczesnym designem, możliwością sterowania pilotem lub za pomocą Wi-Fi.

Najważniejsze parametry klimatyzatorów przenośnych


Przedstawiamy wam zbiór parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru zakupu:

  Cichy klimatyzator. Kupując urządzenie warto zwrócić uwagę na poziom hałasu klimatyzatora. Parametr ten będzie bardzo istotny, gdy będziemy chcieli używać urządzenia w nocy lub przy pracy biurowej. Jednym z najcichszych urządzeń jest klimatyzator Rotenso Orta, który dzięki swojej konstrukcji znacząco redukuje poziom głośności.

  Funkcja grzania – ogrzewanie klimatyzacją. Dzięki funkcji grzania, klimatyzator staje się bardzo funkcjonalnym urządzeniem, które latem chłodzi, a zimą może pełnić funkcję grzejnika.

  Tani klimatyzator przenośny. Warto dobrać odpowiednią moc urządzenia do pomieszczenia, które planujemy schłodzić. Pozwoli to nam ograniczyć koszta zakupu klimatyzatora oraz mniejsze zużycie prądu.

  EER i COP – ograniczenie kosztów. Prametry EER i COP określają wydajność klimatyzatora. Czym wyższe są te współczynniki, tym klimatyzator dostarczy większą ilość energii (chłodniczej lub cieplnej) przy wydatkowanej energii elektrycznej. Parametr EER określa skuteczność w funkcji chłodzenia, natomiast współczynnik COP w funkcji grzania. Przykładowo klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue 1012 wyposażony jest w EER o mocy 2,72 - oznacza to, że przy mocy znamionowej 1,2kW wytworzy minimalną moc chłodniczą 3,26 kW. Analogicznie, im mamy większy współczynnik EER i COP tym zużycie energii będzie mniejsze.

  Sterowanie Wi-Fi. Dzięki możliwości sterowania za pomocą telefonu, możemy sterować klimatyzatorem z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu! Daje nam to możliwość ograniczenia kosztów - włączenie klimatyzatora przed naszym przybyciem do domu lub jego wyłączenie po wyjściu z domu czy biura.

Akcesoria do klimatyzatorów przenośnych


Filtry do klimatyzatorów przenośnych:

  Filtr z jonami srebra. Filtr dzięki wykorzystaniu atomów srebra ma silne właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Mimo silnego działania, jony srebra nie powodują żadnych skutków ubocznych.

  Filtr katechinowy. Katechina pozyskiwana jest z zielonej herbaty - umożliwia sterylizacje i oczyszczanie powietrza, a także usunięcie z niego groźnych wirusów i bakterii.

  Filtr fotokatalityczny. Jego zadaniem jest zwalczanie bakterii, roztoczy oraz nieprzyjemnych zapachów unoszących się w powietrzu.

  Filtr aktywny węglowy. Filtr ten niweluje elementy stałe takie jak pyłki, kurz oraz uciążliwe gazy takie jak benzyna, amoniak i formaldehyd.

  Filtr antybakteryjny. Najprostszy i najskuteczniejszy filtr stosowany w klimatyzacji. Oddziałuje na bakterie, obniżając ich metabolizm i znacząco wpływają na zdolność ich rozwoju. Dodatkowo, filtr antybakteryjny posiada właściwości oczyszczania, sterylizacji i zdolności pochłaniania kurzu. Jego skuteczność sięga 95%.

Pokaż więcej wpisów z Luty  2018

Nowości

Klimatyzator przenośny Warmtec KP35W Wi-Fi

WARMTEC
Klimatyzator przenośny Warmtec KP35W Wi-Fi
2 199,00 zł
1 787,80 zł netto

Klimatyzator przenośny Climative AC26-S Yin Black Mat WiFi

Climative
Klimatyzator przenośny Climative AC26-S Yin Black Mat WiFi
1 149,00 zł
934,15 zł netto

Klimatyzator przenośny Climative AC26-S Yang White Mat

Climative
Klimatyzator przenośny Climative AC26-S Yang White Mat
1 199,00 zł
974,80 zł netto

Klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S 1111E '21

Blaupunkt
Klimatyzator przenośny Blaupunkt Moby Blue S 1111E '21
1 659,00 zł
1 348,78 zł netto

Klimatyzator przenośny Climative AC26-S ICY WiFi

Climative
Klimatyzator przenośny Climative AC26-S ICY WiFi
1 099,00 zł
893,50 zł netto

Klimatyzator przenośny Fral SuperCool FSC 14.2 WiFi Gray

FRAL
Klimatyzator przenośny Fral SuperCool FSC 14.2 WiFi Gray
3 190,00 zł
2 593,50 zł netto

Klimatyzator przenośny Fral SuperCool FSC14.2SC Wi-Fi

FRAL
Klimatyzator przenośny Fral SuperCool FSC14.2SC Wi-Fi
3 590,00 zł
2 918,70 zł netto
Bestseller

Klimatyzator przenośny Climative AC29-S DUO WiFi

Climative
Klimatyzator przenośny Climative AC29-S DUO WiFi
1 539,00 zł
1 251,22 zł netto
pixel