Poszukujesz ogrzewania do domu, na budowę czy do warsztatu? Sprawdź naszą bogatą ofertę nagrzewnic powietrza!
0,00 zł

Oczyszczacz powietrza na smog i dla alergików - jaki dobrać?

2017-12-22
Oczyszczacz powietrza na smog i dla alergików - jaki dobrać?

Coraz gorsza jakość powietrza skłania nas do zakupu oczyszczacza powietrza na smog, dla alergików, dzięki któremu będziemy mogli poprawić jakość powietrza w naszym mieszkaniu oraz biurze. Sprawdź, jakie są dostępne rodzaje oczyszczaczy powietrza, który najlepiej wybrać dla alergików, a jaki będzie najlepiej oczyszczać powietrze z panującego smogu! Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy poradnik o oczyszczaczach powietrza oraz kalkulator zużycia energii elektrycznej — byśmy mogli przewidzieć o ile zwiększą się nasze rachunki, gdy w naszym domu pojawi się oczyszczacz powietrza!

Co to jest oczyszczacz powietrza?


Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które zapewniają czyste powietrze w pomieszczeniach, takich jak biuro, dom czy sklep. Oczyszczacz elektryczny eliminuje wszelkie zanieczyszczenia i cząsteczki stałe, które znajdują się w zamkniętym pomieszczeniu. Zastosowanie szeregu filtrów, powłok antybakteryjnych, jonizatorów, lamp UV sprawia, że jego skuteczność jest niemal stuprocentowa. Powietrze, które znajduje się w pomieszczeniach jest kilkakrotnie bardziej zanieczyszczone niż świeże powietrze zewnętrzne. W powietrzu wewnątrz pomieszczenia znajdują się alergeny, pył, zarazki, pleśń, brzydkie zapachy czy dym tytoniowy. Odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza może usunąć niemal wszystkie te czynniki oraz smog, który obecnie stanowi bardzo duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Dodatkową zaletą oczyszczacza może być redukcja kurzu w mieszkaniu.

Oczyszczacze powietrza Sharp - sposób działania


Znakomitym przykładem oczyszczania powietrza, które perfekcyjnie nadaje się dla alergików jest technologia Plasma Cluster wykorzystywana w urządzeniach marki Sharp. Oczyszczacze powietrza Sharp to prawdziwe bestsellery jeśli chodzi o domowe oczyszczacze powietrza. Prym wiodą urządzenia z serii KC-G, takie jak SHARP KC-G60EUW, SHARP KC-G50EUW czy SHARP KC-G40EUW. Technologia PlasmaCluster - za pomocą dodatnio naładowanych cząsteczek wodoru i ujemnie naładowanych atomów tlenu, zostają wytwarzane klastry, które ingerują w strukturę białkową bakterii i wirusów, skutecznie je unieszkodliwiając. Dzięki tej technologii, w powietrzu pozostają tylko nieszkodliwe cząsteczki wody.

Wydajne oczyszczacze powietrza - na smog i dla alergików


Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G50EUW


Oczyszczacz domowy SHARP KC-G50EUW cechuje się elegancką, matową obudową, która jest nie tylko estetyczna, ale również solidna i trwała. Opatentowany system Plasmacluster, a także cały system wieloetapowej filtracji, pozwalają oczyszczać powietrze z blisko 100-procentową skutecznością, eliminując niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia.

Oczyszczacz sharp kc-g50uew
Oczyszczacz sharp kc-d60euw

Oczyszczacz powietrza Warmtec AP168W


Oczyszczacz powietrza AP168W należy do najnowocześniejszych urządzeń poprawiających jakość powietrza w pomieszczeniach do 60m². Oprócz wyjątkowo sprawnej filtracji zanieczyszczonego powietrza, posiada lampę UV oraz funkcję jonizatora. Wyposażony jest w wieloetapowy, 7-stopniowy proces poprawy jakości powietrza. Usuwa kurz, pyłki roślin, drobnoustroje, roztocza, smog i szkodliwe związki chemiczne ze skutecznością bliską 99,97%.

Zasada działania oczyszczacza powietrza dla alergików


Oczyszczacz powietrza działa w bardzo prosty sposób. Urządzenie za pomocą wentylatora zasysa "brudne powietrze" z pomieszczenia i usuwa zanieczyszczenia, przepuszczając je przez zestaw swoich filtrów (m.in. HEPA, węglowy, wodny, jonizator). Następnie, oczyszczone powietrze zostaje oddane do pomieszczenia. Zaleca się dobranie oczyszczacza w taki sposób, aby przepuścił przez siebie 4-5 razy powietrze w pomieszczeniu w ciągu godziny (dla pomieszczenia o wielkości 25  (zakładając, że wysokość pomieszczenia wynosi standardowe 2,7 m), powinniśmy dobrać oczyszczacz o przepływie powietrza 340 ). Oczyszczacze powietrza nie generują nowych zapachów, tylko likwidują szkodliwe dla zdrowia składniki powietrza w domu i nieprzyjemne aromaty.

Zasada działania oczyszczacza

Zasada działania oczyszczacza powietrza Daikin MC 70 L


1. Flash streamer - Emisja szybkich elektronów umożliwia rozkład i usuwanie


2. Filtr wstępny - Wychwytywanie kurzu, usuwanie bakterii i alergenów


3. Jonizator plazmowy - Kurz i pyłki zostają naładowane dodatnio i przesłane do filtra


4. Filtr elektrostatycznego zbierania kurzu - Kurz i pyłki pochłania filtr naładowany elektrycznie


5. Filtr tytanowo-apatytowy - Pochłanianie i rozkładanie nieprzyjemnych zapachów, bakterii i wirusów


6. Filtr z katalizatorem eliminującym zapachy - Następuje rozkład formaldehydu i nieprzyjemne zapachy są pochłaniane i neutralizowane

Podział oczyszczaczy powietrza ze względu na zastosowanie


Oczyszczacze powietrza dzielą się na urządzenia z filtrami jakie w nich zastosowano, jonizatory oraz ozonatory. Mimo tego podziału, przedstawiamy inny podział oczyszczaczy, który może okazać się bardziej praktyczny z punktu widzenia konsumenta.

Oczyszczacze powietrza dla alergików


Wraz z nadejściem wiosny wraca temat plagi alergii w krajach wysoko rozwiniętych. W Polsce objawy alergiczne ma nawet 40% osób! Kaszel, katar, łzawienie oczu, duszności, problemy z oddychaniem to podstawowe objawy uczulenia. Mogłoby się wydawać, że to tylko problem sezonowy, który po prostu trzeba przeczekać. Niestety okres pylenia drzew i kwiatów, to długotrwałe i cykliczne oddziaływanie czynników uczulających. Może to prowadzić do przewlekłych chorób układu oddechowego, a następnie doprowadzić do astmy.

Wiodącymi urządzeniami dla alergików są oczyszczacze powietrza, które wykorzystują wieloetapową filtrację powietrza. W odróżnieniu od podstawowych oczyszczaczy powietrza posługują się zestawem filtrów różnego rodzaju, które neutralizują praktycznie wszystkie rodzaje zanieczyszczeń alergizujących występujących w powietrzu.

Oczyszczacz powietrza dla alergików

Oczyszczacze powietrza na smog


Podczas okresu grzewczego w całej Polsce możemy zaobserwować gigantyczny wzrost stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, które wkradają się do naszych mieszkań, zatruwając nam  przez to zdrowie. Pył zawieszony (PM 2,5), jak również benzen, dioksyny, benzopireny, formaldehyd i wiele innych związków bez problemu dostaje się do naszych płuc, skąd dalej dostają się do krwi negatywnie wpływając na naszą kondycję fizyczną.Oczyszczacze powietrza na smog z filtrami powietrza jest w stanie kilkukrotnie zmniejszyć ilość tych negatywnych czynników w pomieszczeniu. Najważniejszymi filtrami w walce ze smogiem są filtr HEPA oraz filtr węglowy. Ważne jest, aby dobrać oczyszczacz powietrza o odpowiedniej wydajności (najlepiej gdy urządzenie wymieni  powietrze w naszym pomieszczeniu co najmniej 4 lub 5 razy przez godzinę), aby spełniał swoje zadanie, a my byśmy mogli się cieszyć czystym i zdrowym powietrzem.

Jonizator


Jonizator powietrza to odrębny typ oczyszczaczy, których głównym zadaniem jest wytwarzanie jonów ujemnych i uwalnianie ich do otoczenia. Większość urządzeń elektrycznych generuje głównie jony dodatnie, to wytwarza się mikroklimat sprzyjający rozmnażaniu wirusów, grzybów, roztoczy i innych alergenów. Jony ujemne wytwarzane przez jonizatory powietrza niwelują ten proces — wprowadzając równowagę między jonami. Zbyt suche powietrze może wpłynąć na szereg infekcji dróg oddechowych, problemy z zatokami, infekcje oczu, problemy z zasypianiem, nerwowość i rozdrażnienie oraz zmęczenie.

Zaletami małych jonizatorów takich jak AirNaturel niewątpliwie jest możliwość ładowania kablem USB oraz funkcja dyfuzji olejków eterycznych. Niewielkie rozmiary, estetyka i uniwersalny design sprawiają, że będzie pasować do niemal każdego wnętrza. Wysoka skuteczność działania zapewniona jest dzięki najwyższej klasy filtrom dbającym o idealną jakość powietrza w każdym pomieszczeniu.

Ozonator powietrza


Pleśń, grzyby oraz nieprzyjemne zapachy znajdujące się w pomieszczeniu, źle wpływają na samopoczucie, a co za tym idzie, negatywnie wpływają na zdrowie człowieka. Ozonator jest urządzeniem wytwarzającym ozon. Ten związek chemiczny jest utleniaczem, który niszczy nie tylko żywe mikroorganizmy, ale także wirusy i bakterie pozostawiając po nich tylko czysty tlen. Ozonator można wykorzystać do skutecznego czyszczenia i dezynfekcji mieszkania, mebli czy tekstyliów. Dodatkowo, ozonator usuwa pozostałości zapachów aminokwasów/protein (z wymiocin), wyższych kwasów tłuszczowych (kwas masłowy) oraz aminów/amidów (pozostałości moczu). Urządzenia te często stosowane są w czyszczeniu i dezynfekcji samochodów gdy pojawi się pleśń, neutralizuje zapach spalenizny i chemikaliów.

Działanie ozonu na nasz organizm jest bardzo pozytywne. Jest to związek, który dotlenia skórę, ma działanie relaksujące, a także umożliwia pozbycie się cellulitu i trądziku. Ozonator powietrza jest bardzo przydatnym urządzeniem, które będzie pomocne alergikom i sprawdzi się w każdym domu, w którym rozwija się pleśń lub grzyb. Działanie bakteriobójcze ozonatora jest w dodatku znacznie skuteczniejsze niż działanie chloru lub antybiotyków. Jednak trzeba mieć na uwadze, że osoby cierpiące na astmę nie powinny spędzać czasu z pracującym ozonatorem w niedużych pomieszczeniach.

Rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza dla alergików


Filtr elektrostatyczny


Poprawia jakość powietrza w wyniku usunięcia zanieczyszczeń, np. kurzu, dymu, roztoczy itp. Zasada działania polega na wykorzystaniu zjawiska jonizacji i wpływu pola elektrostatycznego na jony dodatnie i ujemne. Pod wpływem wysokiego napięcia przepływające cząstki (np. kurzu) zyskuję ładunek dodatni i na skutek silnego pola elektrostatycznego zostają przyciągnięte do przeciwnie naładowanych okładek kondensatora.

Filtr fotokatalityczny


Zwalcza alergeny, bakterie i wirusy. Pod wpływem promieniowania UV, na powierzchni filtra dochodzi do powstania rodników hydroksylowych, które utleniają zanieczyszczenia na niegroźne składniki (woda i dwutlenek węgla).

Filtr HEPA


Służy do dezynfekcji powietrza, najskuteczniejszy w zwalczaniu bakterii, wirusów czy mikroskopijnych pyłów (m.in. PM 2.5), idealnie nadający się dla alergików.

Filtr tkaninowy


Zwalcza zanieczyszczenia mechaniczne większe niż 10 mikrometrów.

Filtr węglowy


Zwalcza lotne związki organiczne, usuwa nieprzyjemne zapachy. Zaletą jest możliwość mycia pod bieżącą wodą.

Filtr wodny


Zwalcza zanieczyszczenia zatrzymując je w wodzie. Wadą jest mała wydajność i częsta wymiana wody.

Jonizator


Wytwarza ujemne aniony tlenu, które powodują, że powietrze jest rześkie, świeże oraz pozytywnie wpływające na nasze samopoczucie.

Lampa UV


Sterylizuje wnętrze oczyszczacza, dzięki czemu ma lepszą wydajność.

oczyszczacz lifa - tło

Najważniejsze parametry oczyszczaczy powietrza


 • Wydajność
Wydajność to najważniejszy parametr oczyszczaczy powietrza. Informuje nas, ile powietrza przefiltruje nam urządzenie w ciągu godziny (zaleca się 4-5 wymian na godzinę). Wymaganą wydajność jest bardzo łatwo policzyć. Wystarczy pomnożyć kubaturę* naszego pomieszczenia (musimy pamiętać, że oczyszczacz dobierany jest do jednego z pomieszczeń) przez wymaganą ilość wymian powietrza (4-5). Np do pomieszczenia o kubaturze 60  będziemy potrzebować przepływu powietrza 310 m³/h (SHARP KC-G50EUW), a do pomieszczenia o kubaturze 90  wydajność 450 m³/h (SHARP KC-G50EUH).

*Kubatura - jest to powierzchnia pomieszczenia pomnożona przez wysokość. Np. 26  x 2,7h ≈ 70  ; 30  x 3,0h = 90 

 • Rodzaje filtracji
Warto dobrać oczyszczacz powietrza tak, aby zastosowane filtry zdały egzamin i redukowały ilość tych zanieczyszczeń, na których najbardziej nam zależy.

 • Poziom hałasu 
Oczyszczacze najczęściej stosowane są w sypialni i w pokojach dziecięcych. Dlatego warto zakupić urządzenie, które nie będzie przeszkadzało w wypoczynku.

 • Producent
Przed zakupem warto dowiedzieć się podstawowych informacji na temat producenta. Ułatwi nam to w przyszłości dostęp do części zamiennych oraz wymiennych filtrów. Znana marka to najczęściej gwarancja tego, że przez wiele lat filtry do wybranego urządzenia będą dostępne.

Producenci godni polecenia: Sharp, Daikin, Warmtec, Meaco.

 • Wskaźnik jakości powietrza
Informuje nas o zanieczyszczeniach panujących w otoczeniu oczyszczacza powietrza.

 • Cena
Oczyszczacze powietrza może nie należą do najtańszych, ale na pewno zwrócą się w dobrym samopoczuciu i poprawie zdrowia. Urządzenia te pobierają bardzo mało prądu, dzięki czemu koszt ich utrzymania będzie bardzo niski .

Dlaczego powinniśmy używać oczyszczaczy powietrza?


SMOG

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała w 2016 roku dokładny raport, w którym przedstawiła 50 miast z największym zanieczyszczeniem powietrza w Unii Europejskiej. Niestety, 33 z 50 pozycji zajmują miasta z Polski, m.in. Pszczyna, Wodzisław Śląski, Rybnik, Kraków, Katowice, Wrocław, Warszawa i Żywiec, który plasuje się na 1 miejscu. Do sporządzenia raportu brano pod uwagę zawartość pyłu zawieszonego w powietrzu, którego cząsteczki mają średnicę około 2,5 mikrometra (PM 2,5). Według Światowej Organizacji Zdrowia jest on najbardziej szkodliwym spośród zanieczyszczeń powietrza.

Tak więc czym jest smog... ?


Smog jest zjawiskiem atmosferycznym występującym w specyficznych okolicznościach. Polega na występowaniu zanieczyszczenia powietrza z powodu działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (bezwietrzna pogoda i mocne zamglenie). W skład smogu wchodzi pył, związki chemiczne oraz duża wilgotność powietrza, która również stanowi zagrożenie dla zdrowia. Smog jest zjawiskiem naturalnym, ale i toksycznym dla środowiska. Duży wpływ na występowanie smogu ma ukształtowanie terenu (np. niecki) i gęste zabudowy miasta. Najczęściej do zanieczyszczenia powietrza dochodzi, gdy duża ilość szkodliwych związków chemicznych dostanie się do powietrza. Wyżowa, bezwietrzna pogoda sprawia, że zanieczyszczenia nie zostają rozprzestrzeniane przez co osadzają się w miastach.

Smog

Zanieczyszczenia powietrza są bardzo obszernym pojęciem, dlatego przedstawimy tylko 5 najgroźniejszych typów:


  PM10 - Pył zawieszony, którego cząsteczki są mniejsze niż 10 μm mikrometrów 

  PM 2,5 - Pył zawieszony, którego cząsteczki są mniejsze niż 2,5 μm mikrometrów (zdaniem WHO są najbardziej szkodliwymi) 

  Benzo[a]piren - Dwa organiczne związki chemiczne z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Są związkami silnie rakotwórczymi.

  Dwutlenek siarki - najczęściej występujące zanieczyszczenie powietrza - szkodliwy dla roślin, a trujący dla zwierząt.

  Tlenki azotu - nadmierna ilość powoduje uszkodzenie układu oddechowego.SMOG jest źródłem wielu chorób, takich jak choroby układu oddechowego, krążenia, a dodatkowo powoduje problemy z pamięcią, koncentracją, nadciśnieniem, a długotrwałe oddychanie nim może powodować skrócenie średniej długości życia.

  Roztocza

  Roztocza


  Roztocza to niebezpieczne substancje, które znajdują się w miejscach występowania kurzy. Żyją w takich miejscach, jak dywany, tapicerowane meble, koce, zasłony, ręczniki czy pluszowe zabawki. Co bardzo niepokojące, najwięcej roztoczy znajduje się w naszym łóżku! Są tam doskonałe warunki do rozwoju i obecności roztoczy - takie jak wilgoć, odpowiednia temperatura czy duża ilość złuszczonej skóry, którą się żywią. Dodatkowo sprzyja im sezon grzewczy, gdy rzadko wietrzymy mieszkanie. Z badań wynika, że liczba roztoczy w jednym łóżku może wynosić nawet 2 miliony. Szczególnie szkodliwe dla naszego zdrowia są odchody roztoczy, które zalegają w pościeli i materacach.

  Roztocza zawierają silnie alergizujące enzymy i to właśnie one są przyczyną nieżytu nosa i spojówek, migrenowych bólów głowy, wysypek skórnych, a nawet astmy oskrzelowej i atopowego zapalenia skóry. Zastosowanie oczyszczacza powietrza w sposób radykalny zredukuje liczbę roztoczy w naszym otoczeniu.

  Alergeny


  Alergia jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku, na którą corocznie choruje coraz większa liczba osób. Przyczyną alergii sezonowej są alergeny, których źródłem jest środowisko zewnętrzne, między innymi ziarna pyłku roślin, drzewa takie jak brzoza, olsza, leszczyna oraz pyłki traw. Najczęstszymi objawami uczulenia na alergeny to kichanie, cieknący i zatkany nos, a także swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu. Testy wykonane w gabinecie specjalisty alergologa pozwalają na stwierdzenie, czy jesteś uczulony na alergeny pyłku roślin, czy też na inny alergen, np. roztocze kurzu domowego, grzyby pleśniowe lub alergeny pochodzenia zwierzęcego. Jednak najlepszym sposobem pozbycia się czynników alergizujących z naszych domów jest zakup oczyszczacza powietrza.

  alergeny
  dym papierosowy

  Dym papierosowy i przykre zapachy


  Szkodliwość działania  dymu papierosowego jest potwierdzona licznymi badaniami. Dowodzą one, że najbardziej narażone na dym papierosowy i znajdujące się w nim niebezpieczne substancje, są bierni palacze - osoby, które same nie palą, ale znajdują się w nim osoby palące. Długotrwałe przebywanie w pobliżu dymu papierosowego grozi wieloma poważnymi schorzeniami, takimi jak: choroba wieńcowa, miażdżyca, a także choroby układu oddechowego – astma i gruźlica. Zastosowanie oczyszczacza powietrza umożliwia znaczną redukcję z powietrza dymu papierosowego oraz nieprzyjemnego zapachu.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień  2017

Nowości

Oczyszczacz powietrza Warmtec AP200W

WARMTEC
Oczyszczacz powietrza Warmtec AP200W
1 099,00 zł
893,50 zł netto

Oczyszczacz powietrza Warmtec AP168W

WARMTEC
Oczyszczacz powietrza Warmtec AP168W
949,00 zł
771,54 zł netto

Oczyszczacz powietrza Warmtec AP350W

WARMTEC
Oczyszczacz powietrza Warmtec AP350W
1 669,00 zł
1 356,91 zł netto

Oczyszczacz powietrza Warmtec AP077W

WARMTEC
Oczyszczacz powietrza Warmtec AP077W
299,00 zł
243,09 zł netto

Oczyszczacz powietrza Warmtec AP ONE

WARMTEC
Oczyszczacz powietrza Warmtec AP ONE
299,00 zł
243,09 zł netto

Oczyszczacz powietrza Warmtec AP SKY

WARMTEC
Oczyszczacz powietrza Warmtec AP SKY
2 299,00 zł
1 869,11 zł netto

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-D50EUW

SHARP
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-D50EUW
1 999,00 zł
1 625,20 zł netto

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-D60EUW

SHARP
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-D60EUW
2 499,00 zł
2 031,71 zł netto

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-D40EUB

SHARP
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-D40EUB
1 399,00 zł
1 137,40 zł netto

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-G40EUW

SHARP
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-G40EUW
1 999,00 zł
1 625,20 zł netto

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-G50EUW

SHARP
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-G50EUW
2 499,00 zł
2 031,71 zł netto

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-G60EUW

SHARP
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-G60EUW
2 999,00 zł
2 438,21 zł netto

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-D40EUH

SHARP
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza SHARP KC-D40EUH
1 499,00 zł
1 218,70 zł netto
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel