0,00 zł

Osuszacz powietrza - jaki wybrać?

2022-10-15
Osuszacz powietrza - jaki wybrać?

Duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest problemem, który nęka większość mieszkańców. Wilgotne ściany przyczyniają się do powstawania pleśni i grzybów. Dodatkowo mokra elewacja wpływa na podwyższone koszty ogrzewania, nieprzyjemny zapach czy opóźnienia w pracach remontowych. Najlepszym rozwiązaniem na mokre ściany jest zakup pochłaniacza wilgoci. Przed zakupem urządzenia, które pomoże nam utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie dobrze jest zapoznać się z definicjami wilgotności względnej, rodzajami pochłaniaczy wilgoci i ich zaletami.




Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu


Wilgotność powietrza definiuje ilość wody jaka znajduje się w powietrzu. Najczęściej używamy pojęcia wilgotności względnej wyrażanej w procentach. Wilgotność względna prosto mówiąc to wyrażony w procentach stosunek ilości wody (pary nienasyconej) w danej temperaturze do maksymalnej ilości wody bez wkroplenia jaką może unieść powietrze w tej samej temperaturze (para nasycona). Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna wynosić w granicach 40-60%. Zbyt mała wilgotność powietrza może powodować nasilenie się objawów chorób górnych dróg oddechowych, nadmiernego wysychania spojówek, a nawet przesuszenia skóry. Z kolei nadmierna wilgotność powoduje rozwój bakterii i grzybów, które wpływają bardzo negatywnie na nasze zdrowie. Szczególnie narażone na negatywny wpływ zagrzybienia ścian są dzieci, u których powodują różnego rodzaju alergie czy nawet astmę. Musimy pamiętać, że wilgotność powietrza zależna jest od temperatury panującej w mieszkaniu (optymalna temperatura wynosi 18-22°C). W zimnym powietrzu znajduje się mniej cząsteczek wody niż w ciepłym powietrzu. Dodatkowy wpływ na wilgotność powietrza w mieszkaniu ma pora roku czy pogoda. Zimą, kiedy używamy ogrzewania, powietrze może być bardzo przesuszone, z kolei w pozostałej części roku mamy problem ze zbyt wysoką wilgotnością. Duże znaczenie dla wilgotności ma to, w jaki sposób mieszkanie zostało zbudowane, tzn. czy jest mieszkaniem ze słabą wentylacją, znajdującym się na parterze oraz budynków w starym budownictwie.


Kondensacyjne osuszacze powietrza


Osuszacz kondensacyjny zbiera wilgoć z powietrza przez schładzanie go poniżej punktu rosy co powoduje skraplanie wilgoci (kondensację). Głównymi elementami osuszacza są sprężarka, wentylator, element rozprężny oraz wymienniki ciepła (skraplacz i parownik). Wentylator wymusza przepływ wilgotnego powietrza przez wymienniki ciepła. Temperatura parownika jest mniejsza niż temperatura punktu rosy powodując skraplanie się (kondensację) pary wodnej zawartej w powietrzu, na jego ściankach. Zgromadzona woda zbiera się w zbiorniku osuszacza lub odprowadzana jest za pomocą wężyka. Po przejściu przez parownik schłodzone i wysuszone powietrze przepływa przez skraplacz, gdzie zostaje ogrzane. Dzięki temu uzyskujemy dodatkowy spadek wilgotności względnej. Następnie suche powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia, z którego zostało zassane.

Osuszacz powietrza - zasada działania


Wydajność osuszacza kondensacyjnego uzależniona jest od warunków pracy (temperatury i wilgotności) oraz od rodzaju urządzenia (wielkości, producenta). Jest ona największa przy wyższych wartościach temperatury i wilgotności względnej (największą wydajność osiągną przy 30°C i wilgotności powietrza 80%). Obniżenie ilości wody w powietrzu spowoduje spadek wydajności osuszacza. Specyfika tych urządzeń powoduje, że nie jest możliwe ich wykorzystanie w temperaturach niższych niż 0-5°C. Osuszanie kondensacyjne jest zdecydowanie bardziej efektywne i ekonomiczne od osuszania przez ogrzewanie i wentylację, przede wszystkim dzięki wyeliminowaniu wymiany powietrza zawartego wewnątrz pomieszczenia.

Osuszacz powietrza climative dh-20s

Na rynku istnieją zarówno niewielkie osuszacze domowe przeznaczone do niewielkich pomieszczeń, jak i wydajne osuszacze kondensacyjne, dedykowane do sporych przestrzeni. Osuszacz powietrza Fral Dry Digit 21 LCD to bardzo wydajne urządzenie - jedno z najbardziej popularnych na rynku. Charakteryzuje się on prostą obsługą i długą żywotnością. Osuszacz domowy Warmtec ODT-50 jest przeznaczony do stosowania w nie tylko w pomieszczeniach w domu - salonie, czy łazience, ale także do osuszania piwnicy czy garażu. Urządzenie nadaje się także do osuszania remontowanych pomieszczeń, w których prace zostały zakończone i należy usunąć nadmiar wilgoci. Osuszacz kontroluje utrzymanie wilgotności na pożądanym poziomie - w tym celu posiada funkcje automatycznego włączania i wyłączania.

Ten rodzaj urządzeń jest zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem ze względu na uniwersalność zastosowań, wysoką żywotność, stosunkowo niską wrażliwość na zanieczyszczenie powietrza i dobrym stosunkiem ceny zakupu do wydajności.

Adsorpcyjne osuszacze powietrza


Osuszacz adsorpcyjny to urządzenie wykorzystujące zjawisko gromadzenia wilgoci. Zbudowany jest z rotora pokrytego zazwyczaj specjalnym żelem krzemionkowym, który pochłania wodę do specjalnego zbiornika lub w przypadku urządzeń wykorzystywanych przez budowlańców do drugiego obiegu powietrza. Cechuje go stała wydajność osuszania powietrza, niezależnie od temperatury i wilgotności powietrza. Głównymi elementami osuszaczy adsorpcyjnych są: wentylatory, nagrzewnica powietrza, filtr, obrotowy bęben (rotor) wraz z zespołem napędowym oraz obudowa.

Bęben zrobiony jest najczęściej z odpowiednio wyprofilowanych blach aluminiowych (tworzących osiowe kapilary), powierzchnia ich jest pokryta substancją higroskopijną. Taka konstrukcja powoduje znaczne zwiększenie powierzchni chłonącej wilgoć. Rotor napędzony jest silnikiem elektrycznym za pośrednictwem przekładni (najczęściej pasowej). Dzieli się on na sektor osuszający i regeneracyjny, w wyniku czego za rotorem otrzymuje się osuszone powietrze. Bęben obracając się powoduje, że zawilgocony materiał higroskopijny trafia do sektora regeneracyjnego, gdzie przez rotor przepływa gorące powietrze, odbierające wilgoć, która następnie wyrzucana jest na zewnątrz. Dodatkową cechą rotora jest jego wysoka trwałość, możliwość mycia, zdolność do samooczyszczenia oraz zapobiegania rozwojowi bakterii. Ogromną zaletą tego typu osuszania jest możliwość osuszania powietrza bez jego schładzania oraz osuszanie powietrza o temperaturze od 0°C. Możliwość osuszania powietrza w niskich temperaturach niestety wiąże się z większym zużyciem prądu, przez co jego utrzymanie jest droższe od utrzymania osuszacza kondensacyjnego.

Dodatkową wada tego urządzenia jest wysoka wrażliwość na zanieczyszczenie powietrza. Nie nadaje się do prac budowlanych i wykończeniowych jak i pomieszczeń, w których występuje zanieczyszczenie powietrza.


Podział osuszaczy ze względu na zastosowanie


Osuszacz powietrza domowy


Osuszacze domowe charakteryzują się małym zużyciem energii, wydajnością od 5 do 60l/24h. Są to kompaktowe i ciche urządzenia. Obudowa osuszaczy domowych wykonana jest najczęściej z tworzyw sztucznych. Przy doborze osuszacza musimy pamiętać, że osuszacz kondensacyjny najlepiej sprawdzi się w mieszkaniach, z kolei osuszacz adsorpcyjny przeznaczony jest do pomieszczeń o niskiej temperaturze, np. piwnicy.


Osuszacz powietrza budowlany


Osuszacze budowlane charakteryzują się dużym zużyciem energii, bardzo wysoką wydajnością (od 20 do 100 litrów na dzień), brakiem zaawansowanej elektroniki sterującej oraz dużym zbiornikiem na wodę lub możliwością podłączenia rurki do stałego odprowadzenia wody. Osuszacz na budowę wyposażony jest w wytrzymałą stalową obudowę odporną na uderzenia, uchwyt oraz duże koła ułatwiające transport. Posiadają również prosty do wyczyszczenia, ale skuteczny filtr powietrza, który pozwala na pracę w dużym zapyleniu.


Osuszacz budowlany Master DHP 65

Najważniejsze parametry osuszaczy powietrza


Wydajność


Wydajność osuszaczy powietrza definiuje się w litrach na dobę. Warto mieć na uwadze, że producent podaje wydajność w temperaturze 30°C i 80% wilgotności (najlepsze warunki dla osuszaczy kondensacyjnych). W przypadku osuszaczy adsorpcyjnych wydajność jest stała od 1-30 °C.

Przepływ powietrza


Przepływ powietrza jest kolejnym bardzo ważnym parametrem osuszaczy powietrza. Odpowiada on za ilość wymian powietrza w pomieszczeniu na godzinę (im większy przepływ powietrza tym urządzenie będzie miało większą wydajność). Urządzenie postawione w pomieszczeniu o powierzchni 20m² (przyjmując wysokość pomieszczenia na 2,5m) z przepływem powietrza 260 m³/h wymieni nam ponad 5-krotnie powietrze w pokoju!

Pojemność zbiornika na wodę


Domowe osuszacze powietrza wyposażone są w zbiornik na wodę różnej wielkości od 1,2 l (DH 712) do 5 l (DH 720) oraz w wyłącznik przepełnieniowy, który wyłączy urządzenie gdy zbiornik będzie pełny. W momentach gdy nie mamy możliwości opróżniać zbiornika po każdym napełnieniu istnieje możliwość podłączenia rurki do odprowadzenia wody do kanalizy lub większego zbiornika (często wykorzystywany przy osuszaczach budowlanych).

Zużycie prądu


Domowe osuszacze kondensacyjne mają moc od 0,28 kW (DH 712) do 0,39 kW (DH 720) przy ciągłej pracy. Urządzenia z wbudowanym higrostatem oferują nam mniejsze zużycie energii (pełna moc osiągana jest dopiero przy włączeniu kompresora). Domowe osuszacze adsorpcyjne ze względu na swoją specyfikę pobierają 2x więcej energi - 0,56 kW (DH 600) w trakcie pracy. Budowlane osuszacze charakteryzują się dużo większą mocą, za czym idzie dużo większe zużycie prądu sięgające nawet do 1,6 kW (DH 92).

Osuszacz powietrza cena


W dzisiejszych czasach, często cena jest głównym czynnikiem wpływającym na wybór urządzenia. W przypadku osuszaczy nie jest to do końca trafne postępowanie, ponieważ może się zdarzyć, że kupimy zbyt mało wydajne urządzenie. Należy przede wszystkim pamiętać, że urządzenie dobieramy do konkretnego pomieszczenia. Musimy zadbać o jak najczęstszą wymianę powietrza w pomieszczeniu przez osuszacz. Im więcej wymian w ciągu godziny, tym skuteczniejsze będzie nasze osuszanie. Decydując się na osuszacze o odpowiednich parametrach mamy pewność, że urządzenie będzie działać właściwie.


Najpopularniejsze osuszacze powietrza - domowe


1. Osuszacz powietrza Climative DH-20S UV Silent


Nowoczesny osuszacz SMART ze sterowaniem przez Wi-Fi. Wysoka wydajność osuszania i niskie zużycie energii. Wyjątkowo cicha praca i wbudowana lampa UV. Cechy wyróżniające to:

  • Wydajność osuszania 20l/24h.
  • Przepływ powietrza 195 m³/h.
  • Zalecany do powierzchni do 30-40 m².
  • Sterowanie przez Wi-Fi.
  • Lampa UV.
  • Wyjątkowo cicha praca.

Komfortowe sterowanie

Kontrola pracy w dowolnym momencie. Zobacz więcej...

osuszacz powietrza climative dh-20s opinie

2. Osuszacz powietrza Master DH 720 P


Osuszacz-bestseller - najpopularniejszy osuszacz na rynku. Wieloletni hit sprzedażowy i flagowy produkt cenionej włoskiej marki Master. Wyróżnia go niezawodność i estetyczny design. Idealny osuszacz do niewielkich pomieszczeń. Wbudowany higrostat zapewnia najbardziej optymalny poziom wilgotności. Cechy wyróżniające to:

  • Wydajność osuszania 20l/24h.
  • Przepływ powietrza 150 m³/h.
  • Zalecany do powierzchni do 30-40 m².
  • Cichy.
  • Wielofunkcyjne zastosowanie.
  • Wysoka jakość wykonania.
  • Elegancka i solidna obudowa.

Bestseller!

Najczęściej kupowany osuszacz domowy. Zobacz więcej...

master dh 720

3. Osuszacz powietrza Master DH 712


Jeden z najtańszych osuszaczy domowych. Osuszacz do małych pomieszczeń - niewielkich sypialni, spiżarni, kuchni, piwniczki. Wysoka jakość wykonania, którą zapewnia włoski producent jest gwarancją niezawodności. Polecany przede wszystkim tam, gdzie ważna jest oszczędność przestrzeni. Cechy wyróżniające to:

  • Wydajność osuszania 10l/24h.
  • Przepływ powietrza 100 m³/h.
  • Zalecany do powierzchni do 20 m².
  • Niewielki.
  • Mobilny.
  • Cichy - jedyne 42dB.

Ekonomiczny

Najlepszy do małych przestrzeni. Zobacz więcej...

osuszacz master dh 712 ranking

4. Osuszacz powietrza Woods WDD80


Nowoczesny i uniwersalny osuszacz adsorpcyjny. Świetnie sprawdza się do piwnic oraz pomieszczeń o niskiej temperaturze. Cechą charakterystyczną jest bardzo cicha praca. Jest funkcjonalny i łatwy w użytkowaniu. Cechy wyróżniające to:

  • Wydajność osuszania 8l/24h.
  • Przepływ powietrza 120 m³/h.
  • Zalecany do powierzchni do 60 m².
  • Idealny do piwnic i chłodnych pomieszczeń.
  • Bardzo cicha praca.
  • Wyjątkowo lekki i poręczny.

Nowoczesny!

Jeden z najbardziej funkcjonalnych osuszaczy adsorpcyjnych. Zobacz więcej...

osuszacz woods wdd80 opinie

5. Osuszacz powietrza MeacoDry Arete One 10L


Wielofunkcyjny domowy osuszacz powietrza Arete stanowi idealne rozwiązanie dla wszelkich problemów z kondensacją, pleśnią i wilgocią w domu, garażu, na łodzi lub w przyczepie kempingowej. Dodatkowo wyposażony jest w medyczny filtr HEPA H13, co czyni go jeszcze bardziej wszechstronnym w oczyszczaniu powietrza. Cechy wyróżniające to:

  • Wydajność osuszania 10,42l/24h.
  • Przepływ powietrza 100 m³/h.
  • Zalecany do powierzchni do 40 m².
  • Niski pobór prądu.
  • Filtr HEPA H13.
  • 2,5L pojemności zbiornika.

Energooszczędny

Najniższe zużycie prądu. Zobacz więcej...

osuszacz powietrza meaco 20 l low opinie

6. Osuszacz powietrza Fral Dry Digit 21 LCD


Sprawdzony osuszacz do warunków domowych. Wyróżnia go prostota designu i łatwość użytkowania. Te cechy zadecydowały o popularności tego flagowego osuszacza włoskiej marki Fral. Sprawdzi się w średniej wielkości pomieszczeniach. Cechy wyróżniające to:

  • Wydajność osuszania 20l/24h.
  • Przepływ powietrza 250 m³/h.
  • Zalecany do powierzchni do 40 m².
  • Elektroniczny system odszraniania.
  • Informacja o napełnieniu zbiornika.
  • Możliwość montażu filtra węglowego.

Uniwersalny!

Jeden z najchętniej wybieranych modeli. Zobacz więcej...

osuszacz 20 LCD opinie

7. Osuszacz powietrza Climative DH-20 Cube ION 20L


Osuszacz powietrza Climative DH-20 Cube to urządzenie o trwałej i eleganckiej obudowie. Intuicyjne, dotykowe przyciski umieszczone na obudowie ułatwiają wygodne sterowanie. Dodatkowo, aktualny poziom wilgotności jest czytelnie sygnalizowany poprzez kolorowe podświetlenie na panelu przednim. To jednak nie wszystko – ten model jest również wyposażony w jonizator, co sprawia, że dba nie tylko o wilgotność, ale także o czystość powietrza w pomieszczeniu. Cechy wyróżniające to:

  • Wydajność osuszania 20L/24h.
  • Przepływ powietrza 180 m³/h.
  • Zalecany do powierzchni do 40 m².
  • Kompaktowy i nowoczesny.
  • Wyposażony w kółka.
  • Funkcja jonizacji.

Cichy i wydajny

Świetny na zaparowane okna. Zobacz więcej...

osuszacz powietrza VC 3504 opinie


Najpopularniejsze osuszacze powietrza - budowlane



1. Osuszacz powietrza Master DH 44


Sprawdzony osuszacz budowlany. Wyróżnia się imponującymi parametrami i wydajnością. Solidna konstrukcja czyni z niego znakomity osuszacz przemysłowy. Podobnie jak inne osuszacze z tej serii, jest wyposażony w wymiennik z dużymi przestrzeniami pomiędzy rurkami. Dzięki temu, zminimalizowane jest ryzyko zapchania urządzenia. Jest to szczególnie ważne przy pracy w budownictwie oraz w miejscach o dużym zapyleniu. Cechy wyróżniające to:

  • Wydajność osuszania 41l/24h.
  • Przepływ powietrza 480 m³/h.
  • Pojemność zbiornika 12 L.

Zobacz więcej...

osuszacz master DH 44

2. Osuszacz powietrza Master DH 732


Mniejszy osuszacz budowlany do zadań specjalnych. Dobrze sprawdzi się jako regulator wilgotności przy pracach remontowych, ponieważ skutecznie wspomaga schnięcie tynków czy farby malarskiej. Cechy wyróżniające to:

  • Wydajność osuszania 30l/24h.
  • Przepływ powietrza 160 m³/h.
  • Pojemność zbiornika 6,5 L.

Kompaktowy

Mocny i funkcjonalny. Zobacz więcej...

osuszacz master DH 732

3. Osuszacz powietrza Climative DH-50 PRO


Bardzo mocny osuszacz przeznaczony do zastosowania na budowie i w przemyśle. Komfortowa regulacja wilgotności. Cechy wyróżniające to:

  • Wydajność osuszania 50l/24h.
  • Przepływ powietrza 450 m³/h.
  • Pojemność zbiornika 5,5 L.

Zobacz więcej...

osuszacz climative dh-50 pro



Kalkulator doboru osuszaczy powietrza


Na bazie naszych wieloletnich doświadczeń, przygotowaliśmy dla Państwa profesjonalny kalkulator doboru osuszacza powietrza.


Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej


Sprawdź ile dziennie, tygodniowo lub miesięcznie będzie zużywać prądu Twoje urządzenie. Dzięki kalkulatorowi możesz oszacować o ile zwiększy się Twój rachunek za prąd.

Wybierz Ilość godzin działania dziennie


* Średni koszt 1kWh wynosi 60gr.

Dodatkowe funkcje osuszaczy powietrza, które warto wziąć pod uwagę

  • Auto-restart. Funkcja włącza osuszacz automatycznie po przerwie w dostawie prądu.
  • Filtr węglowy. Pochłaniają nieprzyjemne zapachy z otoczenia.
  • Filtr powietrza. Filtr wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza.
  • Higrometr. Jest miernikiem wilgotności powietrza. Wskazuje wilgotność powietrza przepływającego przez osuszacz.
  • Higrostat. Umożliwia ustawienie pożądanej wilgotności w pomieszczeniu zmniejszając zużycie prądu.
  • Kółka. Umożliwia łatwy transport osuszacza powietrza (przydatne szczególnie przy ciężkich osuszaczach budowlanych).
  • Pompa wody. Pozwala na odprowadzenie wody z urządzenia do innego zbiornika lub kanalizy znajdującej się powyżej osuszacza (metoda stosowana w osuszaczach budowlanych).
  • Regulacja mocy. Umożliwia zmienianie prędkości wentylatora (zmiany prędkości wentylatora wiążą się z głośnością urządzenia).
  • Wyłącznik przepełnieniowy. Wyłącza urządzenie gdy zbiornik na wodę się napełni (chroni nas przed przelaniem się zbiornika, dzięki czemu możemy zostawić urządzenie bez kontroli).
  • Door to door. Jest pełną opieką posprzedażową. Wystarczy zgłosić usterkę swojemu sprzedawcy, a w ciągu doby na koszt serwisu zostanie wysłany kurier po odbiór sprzętu i naprawiony. Jeśli urządzenie pomyślnie przejdzie fazę testów, to sprawny i bezpiecznie spakowany sprzęt zostaje bezpłatnie odesłany przesyłką kurierską w dogodnym dla właściciela terminie.

Mimo wszystko musimy pamiętać, że osuszacza powietrza nie dobieramy do całego mieszkania - tylko do jednego z pomieszczeń (po osiągnięciu pożądanej wilgotności możemy przestawić osuszacz do kolejnego pomieszczenia). Odpowiedni dobór osuszacza powietrza jest bardzo ważny tak więc proponujemy darmową konsultację z naszymi specjalistami pod numerem 91 887 55 18.

Pokaż więcej wpisów z Październik  2022

Nowości

Osuszacz powietrza Master DH 92

MASTER
Osuszacz powietrza Master DH 92
9 324,00 zł
7 580,49 zł netto

Osuszacz powietrza Woods WDD80

WOODS
Osuszacz powietrza Woods WDD80
1 199,00 zł
974,80 zł netto

Osuszacz oczyszczacz powietrza Meaco 12L LOW

Meaco
Osuszacz oczyszczacz powietrza Meaco 12L LOW
1 399,00 zł
1 137,40 zł netto

Osuszacz powietrza Master DH 720 P

MASTER
Osuszacz powietrza Master DH 720 P
1 526,00 zł
1 240,65 zł netto

Osuszacz powietrza Warmtec ODT-50

WARMTEC
Osuszacz powietrza Warmtec ODT-50
1 799,00 zł
1 462,60 zł netto
Bestseller

Osuszacz powietrza Climative DH-20S UV Silent

Climative
Osuszacz powietrza Climative DH-20S UV Silent
999,00 zł
812,20 zł netto
Bestseller

Osuszacz powietrza budowlany Climative DH-50 PRO

Climative
Osuszacz powietrza budowlany Climative DH-50 PRO
2 799,99 zł
2 276,41 zł netto
Bestseller

Osuszacz powietrza budowlany Climative DH-90 PRO

Climative
Osuszacz powietrza budowlany Climative DH-90 PRO
3 999,99 zł
3 252,02 zł netto
pixel