Osuszacz powietrza - jaki wybrać?

2017-12-15
Osuszacz powietrza - jaki wybrać?

Duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest problemem, który nęka większość mieszkańców. Wilgotne ściany przyczyniają się do powstawania pleśni i grzybów. Dodatkowo mokra elewacja wpływa na podwyższone koszty ogrzewania, nieprzyjemny zapach czy opóźnienia w pracach remontowych. Najlepszym rozwiązaniem na mokre ściany jest zakup pochłaniacza wilgoci. Przed zakupem urządzenia, które pomoże nam utrzymać wilgotność na optymalnym poziomie dobrze jest zapoznać się z definicjami wilgotności względnej, rodzajami pochłaniaczy wilgoci i ich zaletami.

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Wilgotność powietrza definiuje ilość wody jaka znajduje się w powietrzu. Najczęściej używamy pojęcia wilgotności względnej wyrażanej w procentach. Wilgotność względna prosto mówiąc to wyrażony w procentach stosunek ilości wody (pary nienasyconej) w danej temperaturze do maksymalnej ilości wody bez wkroplenia jaką możne unieść powietrze w tej samej temperaturze (para nasycona). Optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna wynosić w granicach 40-60%. Zbyt mała wilgotność powietrza może powodować nasilenie się objawów chorób górnych dróg oddechowych, nadmiernego wysychania spojówek, a nawet przesuszenia skóry. Z kolei nadmierna wilgotność powoduje rozwój bakterii i grzybów, które wpływają bardzo negatywnie na nasze zdrowie. Szczególnie narażone na negatywny wpływ zagrzybienia ścian są dzieci, u których powodują różnego rodzaju alergie czy nawet astmę.

Musimy pamiętać że wilgotność powietrza zależna jest od temperatury panującej w mieszkaniu (Optymalna temperatura wynosi 18-22°C). W zimnym powietrzu znajduje się mniej cząsteczek wody niż w ciepłym powietrzu. Dodatkowy wpływ na wilgotność powietrza w mieszkaniu ma pora roku czy pogoda. Zimą, kiedy używamy ogrzewania, powietrze może być bardzo przesuszone, z kolei w pozostałej części roku mamy problem ze zbyt wysoką wilgotnością. Duże znaczenie dla wilgotności ma to, w jaki sposób mieszkanie zostało zbudowane, tzn. czy jest mieszkaniem ze słabą wentylacją, znajdującym się na parterze oraz budynków w starym budownictwie.

Osuszacz powietrza - zasada działania

Kondensacyjne osuszacze powietrza

Osuszacz kondensacyjny zbiera wilgoć z powietrza przez schładzanie go poniżej punktu rosy co powoduje skraplanie wilgoci (kondensację). Głównymi elementami osuszacza są sprężarka, wentylator, element rozprężny oraz wymienniki ciepła (skraplacz i parownik). Wentylator wymusza przepływ wilgotnego powietrza przez wymienniki ciepła. Temperatura parownika jest mniejsza niż temperatura punktu rosy powodując skraplanie się (kondensację) pary wodnej zawartej w powietrzu, na jego ściankach. Zgromadzona woda zbiera się w zbiorniku osuszacza lub odprowadzana jest za pomocą wężyka. Po przejściu przez parownik schłodzone i wysuszone powietrze przepływa przez skraplacz, gdzie zostaje ogrzane. Dzięki temu uzyskujmy dodatkowy spadek wilgotności względnej. Następnie suche powietrze wraca z powrotem do pomieszczenia, z którego zostało zassane.

Wydajność osuszacza kondensacyjnego uzależniona jest od warunków pracy (temperatury i wilgotności) oraz od rodzaju urządzenia (wielkości, producenta). Jest ona największa przy wyższych wartościach temperatury i wilgotności względnej (największą wydajność osiągną przy 30°C i wilgotności powietrza 80%). Obniżenie ilości wody w powietrzu spowoduje spadek wydajności osuszacza. Specyfika tych urządzeń powoduje, że nie jest możliwe ich wykorzystanie w temperaturach niższych niż 0-5°C.

Osuszanie kondensacyjne jest zdecydowanie bardziej efektywne i ekonomiczne od osuszania przez ogrzewanie i wentylację, przede wszystkim dzięki wyeliminowaniu wymiany powietrza zawartego wewnątrz pomieszczenia.

Osuszacz powietrza master DH 720
Osuszacz powietrza vaco 5008

Na rynku istnieją zarówno niewielkie osuszacze domowe przeznaczone do niewielkich pomieszczeń, jak i wydajne osuszacze kondensacyjne, dedykowane nawet do 80 m². Osuszacz powietrza VACO 5008 to najmocniejszy osuszacz domowy na rynku. Charakteryzuje się on wysoką wydajnością do 60 l/24 h.

Osuszacz domowy Vaco 5008 jest przeznaczony do stosowania w nie tylko w pomieszczeniach w domu - salonie, czy łazience, ale także do osuszania piwnicy czy garażu. Urządzenie nadaje się także do osuszania remontowanych pomieszczeń, w których prace zostały zakończone i należy usunąć nadmiar wilgotności. Osuszacz kontroluje utrzymanie wilgotności na pożądanym poziomie - w tym celu posiada funkcje automatycznego włączania i wyłączania.

Ten rodzaj urządzeń jest zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem ze względu na uniwersalność zastosowań, wysoką żywotność, stosunkowo niską wrażliwość na zanieczyszczenie powietrza i dobrym stosunkiem ceny zakupu do wydajności.

Adsorpcyjne osuszacze powietrza

Osuszacz adsorpcyjny to urządzenie wykorzystujące zjawisko gromadzenia wilgoci. Zbudowany jest z rotora pokrytego zazwyczaj specjalnym żelem krzemionkowym, który pochłania wodę do specjalnego zbiornika lub w przypadku urządzeń wykorzystywanych przez budowlańców do drugiego obiegu powietrza. Cechuje go stała wydajność osuszania powietrza, niezależnie od temperatury i wilgotności powietrza. Głównymi elementami osuszaczy adsorpcyjnych są: wentylatory, nagrzewnica powietrza, filtr, obrotowy bęben (rotor) wraz z zespołem napędowym oraz obudowa.


Osuszacz powietrza Toyotomi TD-C318

Bęben zrobiony jest najczęściej z odpowiednio wyprofilowanych blach aluminiowych (tworzących osiowe kapilary), powierzchnia ich jest pokryta substancją higroskopijną. Taka konstrukcja powoduje znaczne zwiększenie powierzchni chłonącej wilgoć. Rotor napędzony jest silnikiem elektrycznym za pośrednictwem przekładni (najczęściej pasowej). Dzieli się on na sektor osuszający i regeneracyjny, w wyniku czego za rotorem otrzymuje się osuszone powietrze. Bęben obracając się powoduje, że zawilgocony materiał higroskopijny trafia do sektora regeneracyjnego, gdzie przez rotor przepływa gorące powietrze, odbierające wilgoć, która następnie wyrzucana jest na zewnątrz.

Dodatkową cechą rotora jest jego wysoka trwałość, możliwość mycia, zdolność do samooczyszczenia oraz zapobiegania rozwojowi bakterii. Ogromną zaletą tego typu osuszania jest możliwość osuszania powietrza bez jego schładzania oraz osuszanie powietrza o temperaturze od 0°C. Możliwość osuszania powietrza i niskich temperaturach niestety wiąże się z większym zużyciem prądu przez co jego utrzymanie jest droższe od utrzymania osuszacza kondensacyjnego.

Dodatkową wada tego urządzenia jest wysoka wrażliwość na zanieczyszczenie powietrza. Nie nadaje się do prac budowlanych i wykończeniowych jak i pomieszczeń, w których występuje zanieczyszczenie powietrza.


Podział osuszaczy ze względu na zastosowanie

Osuszacz powietrza domowy

Osuszacze domowe charakteryzują się małym zużyciem energii, wydajnością od 5 do 60l/24h oraz są bardzo cichymi urządzeniami. Obudowa ich wykonana jest najczęściej z tworzyw sztucznych. Przy doborze osuszacza musimy pamiętać, że osuszacz kondensacyjny najlepiej sprawdzi się w mieszkaniach, z kolei osuszacz adsorpcyjny przeznaczony jest do pomieszczeń o niskiej temperaturze np. piwnicy.


Osuszacz powietrza budowlany

Osuszacze budowlane charakteryzują się dużym zużyciem energii, bardzo wysoką wydajnością (od 20 do 100 litrów na dzień), barakiem zaawansowanej elektroniki sterującej oraz dużym zbiornikiem na wodę lub możliwością podłączenia rurki do stałego odprowadzenia wody. Osuszacz na budowę wyposażony jest w wytrzymałą stalową obudowę odporną na uderzenia, uchwyt oraz duże koła ułatwiające transport, prosty do wyczyszczenia ale skuteczny filtr powietrza, który pozwala na pracę w dużym zapyleniu.

Osuszacz budowlany Master DHP 65

Najważniejsze parametry osuszaczy powietrza

  • Wydajność

Wydajność osuszaczy powietrza definiuje się w litrach na dobę. Warto mieć na uwadze, że producent podaje wydajność w temperaturze 30°C i 80% wilgotności (najlepsze warunki dla osuszaczy kondensacyjnych). W przypadku osuszaczy adsorpcyjnych wydajność jest stała od 1-30 °C.

  • Przepływ powietrza

Przepływ powietrza jest kolejnym bardzo ważnym parametrem osuszaczy powietrza. Odpowiada on za ilość wymian powietrza w pomieszczeniu na godzinę (im większy przepływ powietrza tym urządzenie będzie miało większą wydajność). Urządzenie postawione w pomieszczeniu o powierzchni 20 (przyjmując wysokość pomieszczenia na 2,5m) z przepływem powietrza 260 /h (Warmtec OD-20) wymieni nam ponad 5-krotnie powietrze w pokoju! Wiodącym urządzeniem jest wydajny i mocny osuszacz powietrza Vaco 5008 o przepływie powietrza 330 m³/h!

  • Pojemność zbiornika na wodę

Domowe osuszacze powietrza wyposażone są w zbiornik na wodę różnej wielkości od 1,2 l (DH 712) do 5 l (DH 720) oraz w wyłącznik przepełnieniowe, który wyłączy urządzenie gdy zbiornik będzie pełny. W momentach gdy nie mamy możliwości opróżniać zbiornik po każdym napełnieniu istnieje możliwość podłączenia rurki do odprowadzenia wody do kanalizy lub większego zbiornika (często wykorzystywany przy osuszaczach budowlanych).

  • Zużycie prądu

Domowe osuszacze kondensacyjne mają moc od 0,28 kW (DH 712) do 0,39 kW (DH 720) przy ciągłej pracy. Urządzenia z wbudowanym higrostatem oferują nam mniejsze zużycie energii (pełna moc osiągana jest dopiero przy włączeniu kompresora). Domowe osuszacze adsorpcyjne ze względu na swoją specyfikę pobierają 2x więcej energi - 0,56 kW (DH 600) w trakcie pracy. Budowlane osuszacze charakteryzują się dużo większą mocą za czym idzie dużo większe zużycie prądu sięgającą nawet do 1,6 kW (DH 92).

Osuszacz powietrza cena

W dzisiejszych czasach, często cena jest głównym czynnikiem wpływającym na wybór urządzenia. W przypadku osuszaczy nie jest to do końca trafne postępowanie, ponieważ może się zdażyć że kupimy zbyt mało wydajne urządzenie. Należy przede wszystkim pamiętać, że urządzenie dobieramy do konkretnego pomieszczenia. Musimy zadbać o jak najczęstszą wymianę całej kubatury powietrza w pomieszczeniu przez osuszacz. Im więcej wymian w ciągu godziny, tym skuteczniejsze będzie nasze osuszanie. Decydując się na osuszacze pomieszczeń o odpowiednich paramterach, mamy pewność że urządzenie się sprawdzi, wydając na nie bądź co bądź, nie małe pieniądze.

Najpopularniejsze osuszacze powietrza - domowe


master dh 720
osuszacz vaco 5008

Najpopularniejsze osuszacze powietrza - profesjonalne (budowlane)

master dh 721
osuszacz master dh 62

Kalkulator doboru osuszaczy powietrza

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy kalkulator doboru osuszaczy powietrza, aby jeszcze bardziej ułatwić Państwu dobór odpowiedniego urządzenia. Dodatkowo po przeliczeniu wymaganego przepływu powietrza zostaną zaprezentowane urządzenia spełniające wasze kryteria!

Współczynnik osuszania

  • Kontrolowanie wilgotności w pomieszczeniu.

  • Intensywne osuszanie pomieszczenia.


osuszacz powietrza tło

Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej

Sprawdź ile dziennie, tygodniowo lub miesięcznie będzie zużywać prądu Twoje urządzenie. Dzięki kalkulatorowi możesz oszacować o ile zwiększy się Twój rachunek za prąd.


Wybierz Ilość godzin działania dziennie


* Średni koszt 1kWh wynosi 60gr.

Film promujący osuszacze firmy Master

film master osuszacze

Dodatkowe funkcje osuszaczy powietrza

Auto-restart funkcja włącza osuszacz automatycznie po przerwie w dostawie prądu.
Filtr węglowy pochłaniają nieprzyjemne zapachy z otoczenia.
Filtr powietrza filtr wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza.
Grzałka niektóre osuszacze są wyposażone w wbudowaną grzałkę, dzięki czemu może pracować jako przenośny grzejnik dogrzewając pomieszczenie w trakcje jego osuszania.
Higrometr

jest miernikiem wilgotności powietrza. Wskazuje wilgotność powietrza przepływającego przez osuszacz.

Higrostat

umożliwia ustawienie pożądanej wilgotności w pomieszczeniu zmniejszając zużycie prądu.

Kółka

umożliwia łatwy transport osuszacza powietrza (przydatne szczególnie przy ciężkich osuszaczach budowlanych).

Lampa UV

lampa pozwala na sterylizacje osuszanego powietrza (działa antybakteryjnie).

Pompa wody

pozwala na odprowadzenie wody z urządzenia do innego zbiornika lub kanalizy znajdującej się powyżej osuszacza (metoda stosowana w osuszaczach budowlanych).

Regulacja mocy

umożliwia zmienianie prędkości wentylatora (zmiany prędkości wentylatora wiążą się z głośnością urządzenia).

Wyłącznik przepełnieniowy

wyłącza urządzenie gdy zbiornik na wodę się napełni (chroni nas przed przelaniem się zbiornika, dzięki czemu możemy zostawić urządzenie bez kontroli).

Door to door

Jest pełną opieką posprzedażową. Wystarczy zgłosić usterkę swojemu sprzedawcy, a w ciągu doby na koszt serwisu zostanie wysłany kurier po odbiór sprzętu i naprawiony. Jeśli urządzenie pomyślnie przejdzie fazę testów, to sprawny i bezpiecznie spakowany sprzęt zostaje bezpłatnie odesłany przesyłką kurierską w dogodnym dla właściciela terminie.


Mimo wszystko musimy pamiętać, że osuszacz powietrza nie dobieramy do całego mieszkania - tylko do jednego z pomieszczeń (po osiągnięciu pożądanej wilgotności możemy przestawić osuszacz do kolejnego pomieszczenia). Odpowiedni dobór osuszacza powietrza jest bardzo ważny tak więc proponujemy darmową konsultację z naszymi specjalistami pod numerem 91 887 55 18.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixel