Poszukujesz ogrzewania do domu, na budowę czy do warsztatu? Sprawdź naszą bogatą ofertę nagrzewnic powietrza!
0,00 zł

Osuszanie piwnic

2019-03-04
Osuszanie piwnic

Przyczyn pojawiania się wilgoci w pomieszczeniach może być wiele, a jednym z miejsc, w którym jej nadmiar występuje najczęściej jest piwnica. To bardzo ważne pomieszczenie gospodarcze gdzie zwykle przechowujesz zimowe zapasy – warzywa, owoce czy przetwory, dlatego tak ważne jest kontrolowanie prawidłowego poziomu wilgotności powietrza w tym niezwykle funkcjonalnym pomieszczeniu.

Ogromny wpływ na mikroklimat panujący w piwnicy ma zarówno jej usytuowanie, konstrukcja czy działanie czynników zewnętrznych, np. ulewnych deszczy. Piwnica znajdująca się częściowo lub w całości pod poziomem gruntu narażona jest m.in. na kontakt z wodami gruntowymi, których zwiększony poziom może doprowadzić do pojawienia się wilgoci. Należy wówczas podjąć stanowcze działania w celu jej usunięcia - osuszanie z użyciem profesjonalnego sprzętu to najlepsze rozwiązanie.

Nagrzewnice na paliwa stałe


Wilgoć w piwnicy to poważny problem, jednak mając do dyspozycji odpowiednie urządzenia, możesz skutecznie odprowadzić jej nadmiar. Proces osuszania ścian, piwnic oraz posadzek przyspieszysz wykorzystując wysokiej jakości osuszacze i nagrzewnice. Pamiętaj, że efektywne osuszanie i przywrócenie odpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych będzie możliwe w momencie, gdy: • zwiększysz temperaturę panującą w piwnicy, która spowoduje odparowanie wody ze ścian,
 • zadbasz o odpowiednią cyrkulację powietrza, czyli wymianę powietrza z zawilgoconego pomieszczenia z otoczeniem zewnętrznym.

Pomyślność osuszenia piwnicy uzależniona jest również od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Najlepiej gdy temperatura powietrza jest wysoka i od dłuższego czasu nie występują opady deszczu. Jednak może się zdarzyć, że będziesz zmuszony osuszyć piwnicę zimą, wówczas połączenie działania osuszacza i nagrzewnicy jest koniecznością.

Grafika - % w kroplce

Dlaczego usuwanie wilgoci z piwnicy jest tak ważne?


Ograniczenie wilgotności zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni, które są niebezpieczne dla zdrowia i powodują nieprzyjemny zapach stęchlizny. Jeżeli jednak ściany zostały zaatakowane pleśnią, pamiętaj, że odgrzybianie piwnicy powinniście poprzedzić jej dokładnym osuszeniem. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności przyczynia się również do ograniczenia psucia się przechowywanej w piwnicy żywności.

Jaki osuszacz wybrać do osuszania piwnicy?


Do osuszania piwnicy wykorzystasz osuszacze adsorpcyjne, które dedykowane są do pomieszczeń, w których panuje niska temperatura. Jak sama nazwa wskazuje tego typu osuszacze działają na zasadzie zjawiska adsorpcji. Polega na tym, że wilgoć z pochłoniętego powietrza zatrzymywana jest przez adsorbent, czyli ciało stałe. W przypadku osuszaczy adsorpcyjnych jest to rotor pokryty płynem krzemionkowym. Oto, dlaczego warto wybrać model reprezentujący ten typ osuszaczy:

 • posiadają szeroki zakres parametrów,
 • mają stałą wydajność niezależnie od temperatury otoczenia,
 • sprawdzają się idealnie w niskich temperaturach,
 • ergonomiczny uchwyt pozwoli Ci ustawić go w dowolnym miejscu.

Krople na szybie

Innym ze sposobów na osuszanie piwnicy od wewnątrz jest zastosowanie osuszacza kondensacyjnego. To niezawodne urządzenie składa się z układu chłodniczego tzw. parownika, w którym zachodzi proces chłodzenia oraz kondensacji powietrza. Efektem tego jest skroplenie wody, znajdującej się w pobranym z otoczenia powietrzu, na powierzchni parownika. W kolejnym etapie powietrze przepływa przez skraplacz będący układem ogrzewającym. Wydobywające się powietrze jest dzięki temu nieznacznie cieplejsze od wlotowego.


Obecnie oferowane osuszacze kondensacyjne charakteryzują się:


✓ wysoką wydajnością oraz wytrzymałością,

✓ nowoczesnym wyglądem,

✓ wygodą użytkowania dzięki temu, że są mobilne,

✓ oszczędnym zużyciem energii.

Jak sobie poradzić z zalaną piwnicą?


Czasami piwnice są narażone na działanie ekstremalnych warunków. Częstszym powodem zwiększonego poziomu wilgotności w piwnicy jest jej zalanie spowodowane m.in. awariami instalacji wodnej bądź intensywnymi opadami deszczu. Natychmiastowe odwodnienie jest możliwe kiedy zastosujesz pompy zanurzeniowe DEDRA. Sprawdzą się zarówno do odebrania wody czystej, jak i zanieczyszczonej. Pompa tej marki ma szerokie spektrum właściwości technicznych, należą do nich m.in.  ✓ wysoka wydajność, czyli ilość odprowadzonych litrów wody w ciągu godziny,

  ✓ maksymalne zanurzenie rzędu kilku metrów,

  ✓ długi przewód zasilający do 10m,

  ✓ hermetyczna obudowa,

  ✓ wygodny uchwyt, dzięki któremu przeniesiesz pompę w dogodne miejsce.

Najlepsze osuszacze domowe


Osuszacz powietrza Climative DH-20S
FRAL 20 LCD
Vaco VC 1803
Meaco 20L LOW

Najlepsze osuszacze budowlane


DH-50 pro
DH 62
AD 560
DH 732
Pokaż więcej wpisów z Marzec  2019

Nowości

Osuszacz powietrza Master DH 92

MASTER
Osuszacz powietrza Master DH 92
9 379,00 zł
7 625,20 zł netto

Osuszacz powietrza Master DH 44

MASTER
Osuszacz powietrza Master DH 44
6 160,00 zł
5 008,13 zł netto

Osuszacz powietrza Master DH 721 P

MASTER
Osuszacz powietrza Master DH 721 P
1 829,00 zł
1 486,99 zł netto

Osuszacz powietrza Woods WDD80

WOODS
Osuszacz powietrza Woods WDD80
1 199,00 zł
974,80 zł netto

Osuszacz powietrza Master DH 720 P

MASTER
Osuszacz powietrza Master DH 720 P
1 510,00 zł
1 227,64 zł netto

Osuszacz powietrza Fral Dry Digit 21 LCD

FRAL
Osuszacz powietrza Fral Dry Digit 21 LCD
1 095,00 zł
890,24 zł netto
Bestseller

Osuszacz powietrza budowlany Climative DH-50 PRO

Climative
Osuszacz powietrza budowlany Climative DH-50 PRO
2 999,00 zł
2 438,21 zł netto

Osuszacz powietrza budowlany Climative DH-90 PRO

Climative
Osuszacz powietrza budowlany Climative DH-90 PRO
3 999,00 zł
3 251,22 zł netto
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel