0,00 zł

Sposób na mokre tynki. Jak przyspieszyć prace remontowe?

2017-03-13
Sposób na mokre tynki. Jak przyspieszyć prace remontowe?

Dla murarzy, tynkarzy i malarzy okres jesienno-zimowy to czas pełen wyzwań. Postępy przy wielu pracach uzależnione są bowiem od otaczającej aury, która jak wiadomo o tej porze roku bywa bardzo zmienna. Jednak pomimo niskich temperatur, silnych wiatrów i częstych opadów deszczu - robotnicy mogą dość skutecznie poradzić sobie z uciążliwą i wszechobecną wilgocią.

Osuszacze powietrza i wentylatory


Często okazuje się, że prace wykończeniowe w budynku, malowanie mieszkania, remont wewnątrz obiektów, w jesiennych miesiącach sprawiają tyle samo problemów, co prace budowlane pod gołym niebem. Wynika to z faktu, że powszechnie stosowanym składnikiem zapraw murarskich, farb czy betonu jest woda. Niestety w sezonie jesienno-zimowym bardzo ciężko jest usunąć jej nadmiar z remontowanych pomieszczeń. Wilgotne posadzki lub ściany uniemożliwiają wykonanie kolejnych prac, co wpływa na opóźnienia w realizacji całego projektu. W takich sytuacjach, aby ukończyć prace w zaplanowanych terminach, trzeba albo intensywne ogrzewać i jednocześnie wentylować pomieszczenia albo wyeliminować wilgoć korzystając z popularnych osuszaczy powietrza.

Powszechnie stosowanymi na budowach urządzeniami są przenośne osuszacze kondensacyjne, które skutecznie likwidują wilgoć w pomieszczeniach bez względu na panującą na zewnątrz temperaturę. Osuszanie kondensacyjne polega na wykraplaniu pary wodnej z powietrza poprzez schładzanie go poniżej punktu rosy (punkt rosy to temperatura, przy której z powietrza następuje wytrącanie się kropel wody). Uzyskana w wyniku wykroplenia w parowniku woda zostaje odprowadzona do zbiornika, a osuszone powietrze jest wydmuchiwane w temperaturze o kilka stopni wyższej od temperatury zassanego powietrza (zazwyczaj suche powietrze jest o 3-8 stopni C cieplejsze).

Suche i ciepłe powietrze znacząco przyspiesza odparowanie wody z mokrych ścian lub podłóg. Metoda polegająca na osuszaniu powietrza jest dużo skuteczniejsza i bardziej ekonomiczna od np. metody polegającej na ogrzewaniu i wentylacji pomieszczenia (gdzie zużycie energii jest znacznie wyższe). Osuszacze powietrza pozwalają także na minimalizację skutków ubocznych charakterystycznych przy osuszaniu gorącym powietrzem, takich, jak np. przebarwienia powierzchni, pękanie ścian.

Osuszacz powietrza w przedpokoju

Warto pamiętać, że pomieszczenie, w którym będzie pracować urządzenie powinno być zamknięte, aby wyeliminować w ten sposób napływ wilgotnego powietrza z zewnątrz. Osuszacz nie powinien też stać zbyt blisko ściany, aby nie ograniczać jego wydajności z uwagi na utrudniony przepływ powietrza. Optymalnie jest ustawić urządzenie na środku pomieszczenia lub co najmniej w odległości 20-50 cm od ścian lub innych przeszkód. Tylko w ten sposób można osiągnąć maksymalne efekty. Trzeba też pamiętać, że urządzeń tych nie można stosować, gdy temperatura pomieszczenia jest bardzo niska (niższa niż 5 stopni C). Czas osuszania za pomocą tego typu urządzeń wynosi od kilku godzin do kilku dni. Wszystko zależy od temperatury, kubatury pomieszczenia, poziomu wilgotności oraz samej wydajności osuszacza.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli osuszaczy kondensacyjnych dopasowanych do spełniania określonych zadań. Wybierając właściwy warto wziąć pod uwagę jego wydajność, przepływ powietrza oraz zakres temperatur, w których może pracować oraz zużycie energii. Z pewnością nie zaszkodzi też poradzić się specjalisty, który na pewno pomoże dobrać najlepsze urządzenie do konkretnych warunków.

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2017

Nowości

Osuszacz powietrza Master DH 62

MASTER
Osuszacz powietrza Master DH 62
6 792,00 zł
5 521,95 zł netto

Osuszacz powietrza Master DH 92

MASTER
Osuszacz powietrza Master DH 92
9 324,00 zł
7 580,49 zł netto

Osuszacz powietrza Master DH 44

MASTER
Osuszacz powietrza Master DH 44
6 499,00 zł
5 283,74 zł netto
Bestseller

Osuszacz powietrza Master DH 752 P

MASTER
Osuszacz powietrza Master DH 752 P
3 676,00 zł
2 988,62 zł netto

Osuszacz powietrza Master DH 721 P

MASTER
Osuszacz powietrza Master DH 721 P
1 769,00 zł
1 438,21 zł netto

Osuszacz powietrza Master DH 732 P

MASTER
Osuszacz powietrza Master DH 732 P
2 529,00 zł
2 056,10 zł netto

Osuszacz powietrza budowlany Climative DH-50 PRO

Climative
Osuszacz powietrza budowlany Climative DH-50 PRO
2 999,00 zł
2 438,21 zł netto

Osuszacz powietrza budowlany Climative DH-90 PRO

Climative
Osuszacz powietrza budowlany Climative DH-90 PRO
3 999,00 zł
3 251,22 zł netto
pixel