0,00 zł

Wszystko, co musisz wiedzieć o promiennikach podczerwieni

2018-10-15
Wszystko, co musisz wiedzieć o promiennikach podczerwieni

Promienniki podczerwieni doskonale nadają się do ogrzewania pomieszczeń oraz przestrzeni otwartych. Są to urządzenia, które nie ogrzewają powietrza, a ciała stałe, np. meble i inne przedmioty. W poniższym tekście przedstawiony zostanie sposób ich działania oraz zalety stosowania promienników elektrycznych, gazowych i olejowych. Doradzamy, jak wybrać skuteczne promienniki do ogrzewania mieszkania, warsztatu, budowy, magazynu czy restauracji. W poniższym tekście prezentujemy również promienniki podczerwieni najchętniej wybierane przez klientów. Przedstawiona zostanie również odpowiedź na często zadawane pytanie - czy promienniki podczerwieni są szkodliwe dla człowieka?Promienniki podczerwieni to urządzenia, które przetwarzają energię na ciepło. W tym przypadku, jest to promieniowanie podczerwone, które jest świetnym nośnikiem energii cieplnej. Najczęściej spotykane są promienniki elektryczne, które emitują fale podczerwieni (krótkie, średnie i długie fale). Promienniki bardzo szybko się nagrzewają i działają tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba, co pozwala zaoszczędzić energię. Sprzyjają temu nowoczesne systemy kontroli oraz regulacji tych urządzeń. Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od nagrzewnic, promienniki podczerwieni nie ogrzewają powietrza, ale ciała stałe. Dzięki temu, promienniki elektryczne i gazowe bezpośrednio ogrzewają przedmioty w pomieszczeniu, np. meble. Można zatem stwierdzić, że sposób działania promienników jest podobny jak słońce. Przewagą promienników jest to, że nie wytwarzają one niebezpiecznego promieniowania UV, przez co nie są szkodliwe dla człowieka. W zależności od źródła zasilania, wyróżnia się promienniki elektryczne, promienniki gazowe oraz promienniki olejowe.

Promienniki elektryczne


Jest to najbardziej rozpowszechniona grupa promienników podczerwieni. Można je stosować jako główne źródło ciepła, a także jako sposób dogrzewania pomieszczeń. Promienniki podczerwieni elektryczne świetnie nadają się do ogrzewania otwartych lub półotwartych przestrzeni. Co bardzo ważne, promienniki elektryczne do swojego działania nie potrzebują wentylacji - emitują tzw. suche ciepło, nie powodując przy tym wilgoci. Kolejnym atutem promienników elektrycznych jest cicha praca oraz brak spalin, co powoduje, że z powodzeniem można ich używać w mieszkaniach czy w lokalach usługowych. Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór promienników elektrycznych. Przy wyborze warto kierować się poradami specjalistów oraz dobrać urządzenie znanego producenta.

Promiennik elektryczny
Promiennik gazowy

Promienniki gazowe


Podobnie jak promienniki zasilane prądem, promienniki podczerwieni gazowe błyskawicznie się nagrzewają i skutecznie ogrzewają określone miejsce. Często używa się ich do ogrzewania przestrzeni otwartych lub półotwartych. Mogą być stosowane w pomieszczeniach, jednak wymagana jest wówczas właściwa wentylacja. Źródłem zasilania jest najczęściej propan, butan lub mieszanina gazów. Nowoczesne promienniki gazowe są bezpieczne w codziennym stosowaniu - promieniowanie nie szkodzi człowiekowi. Na zdjęciu widoczne jest zastosowanie promiennika gazowego w ogródku kawiarnianym. Ten model promiennika został szerzej opisany w dalszej części.

Promienniki olejowe


Najczęściej stosowane są one w magazynach, fabrykach czy na budowach. Promienniki olejowe są zasilane olejem napędowym lub olejem opałowym. Promienniki podczerwieni olejowe charakteryzują się wysoką wydajnością. Specjalne rozwiązania, np. zastosowanie wkładek ceramicznych w komorach spalania sprawia, że urządzenia praktycznie w ogóle nie emitują one spalin. Promienniki olejowe są skuteczne - szybko ogrzewają, a jednocześnie cechują się wysoką trwałością oraz niezawodnością. Zobacz, jak promiennik olejowy może być zastosowany w praktyce - w tym przypadku w warsztacie samochodowym.

Promiennik olejowy
Promienniki podczerwieni w warsztacie

Gdzie używać promienników podczerwieni?


Jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie można stosować promienniki podczerwieni, to chętnie Ci w tym pomożemy. Nowoczesne promienniki podczerwieni to urządzenia, które mogą być stosowane niemal w każdych warunkach. Ich szerokiemu zastosowaniu sprzyja to, że są bezpieczne i proste w obsłudze. Promienniki elektryczne służą do ogrzewania domu - zarówno całego mieszkania, jak i poszczególnych pomieszczeń, np. pokoju lub łazienki. Wyszczególniając, promienniki podczerwieni można stosować:


 • do ogrzewania mieszkania, tarasu,
 • do ogrzewania warsztatu czy garażu,
 • do ogrzewania sklepów, restauracji,
 • do ogrzewania placów budowy,
 • do ogrzewania pomieszczeń dla zwierząt,
 • do ogrzewania magazynów, hal, fabryk.

Zalety promienników elektrycznych i gazowych


Promienniki podczerwieni to doskonały sposób ogrzewania pomieszczeń. Urządzenia te niosą za sobą szereg korzyści. Poniżej wyszczególniono największe zalety promienników elektrycznych oraz gazowych:


 • Natychmiastowe ogrzewanie.
 • Precyzyjne przesyłanie ciepła - na konkretne miejsca.
 • Wytrzymałość i długa żywotność.
 • Łatwy montaż i prosta obsługa oraz regulacja.
 • Cicha i ekologiczna praca.
 • Brak niebezpiecznego promieniowania UV.
 • Niskie koszty użytkowania.
 • Szerokie zastosowanie - do domu, restauracji, budowy, magazynu.
Promienniki podczerwieni

Promienniki podczerwieni - opinie i ranking urządzeń


Promiennik olejowy Master XL 91


Promiennik olejowy Master XL 91 wyróżnia się innowacyjnością zarówno wizualną, jak i estetyczną, oferując skuteczne promieniowe ogrzewanie. Urządzenie to skupia się na ogrzewaniu ciał stałych, a nie powietrza, co jest szczególnie efektywne w otwartych lub częściowo otwartych przestrzeniach. Może być używany w zamkniętych pomieszczeniach, o ile są one dobrze wentylowane. Jednak nie jest przeznaczony do użytku domowego. Jego kluczowe atuty to wysoka wydajność oraz wyjątkowa trwałość.Sprawdź cenę i dostępność!
Promiennik olejowy Master XL 91

Promiennik elektryczny Master TS 3 A


Urządzenie jest niezwykle proste w obsłudze, a na dodatek bardzo bezpieczne. Posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem, wygodnie można je transportować. Promiennik Master TS 3 A nie wydziela spalin czy zapachów. Warto również dodać, że urządzenie od razu się nagrzewa i precyzyjnie ogrzewa pomieszczenie. Często jest stosowane przy remontach oraz pracach budowlanych. Moc oraz inne parametry promiennika możesz wygodnie regulować za pomocą termostatu.

Sprawdź cenę i dostępność!Promiennik elektryczny Master CHAP 18


Popularne rozwiązanie do ogrzewania miejscowego. Najczęściej, ten model promiennika jest używany w niewielkich pomieszczeniach. Promiennik Master CHAP 18 posiada możliwość regulacji termostatem. Jest on bezpieczny i wygodny w codziennym stosowaniu. Urządzenie może działać w pomieszczeniach bez wentylacji, co jest dużym ułatwieniem. Promiennik podczerwieni Master CHAP 18 bardzo szybko się nagrzewa. Pochodzi od cenionego producenta urządzeń do ogrzewania pomieszczeń.

Sprawdź cenę i dostępność!

Promiennik elektryczny Master CHAP 18

Czy promienniki podczerwieni są szkodliwe?


Wiele osób zadaje sobie pytania na temat promienników podczerwieni. Bardzo często poruszany jest temat bezpieczeństwa w stosowaniu tych urządzeń. Jeżeli zastanawiasz się, czy promienniki podczerwieni są szkodliwe dla człowieka, to odpowiedź jest bardzo prosta - nie są szkodliwe. Najważniejsze jest to, że promienniki nie emitują promieniowania UV. Zastosowane rozwiązania w nowoczesnych promiennikach służą temu, aby można było bez obaw stosować je w mieszkaniu, miejscu pracy czy w restauracji. Codzienne stosowanie promienników podczerwieni jest odpowiednie dla zdrowia, ponieważ promienniki nie powodują cyrkulacji powietrza. Kurz, pył i inne zanieczyszczenia nie zostają podnoszone z ziemi i przedmiotów, dzięki czemu nie trafiają do dróg oddechowych.

Promiennik elektryczny Master CHAP 18
Pokaż więcej wpisów z Październik  2018

Nowości

Promiennik olejowy Master XL 61

MASTER
Promiennik olejowy Master XL 61
3 579,00 zł
2 909,76 zł netto

Promiennik elektryczny Master TS 3 A

MASTER
Promiennik elektryczny Master TS 3 A
1 549,00 zł
1 259,35 zł netto

Promiennik elektryczny Master HALL 3000

MASTER
Promiennik elektryczny Master HALL 3000
2 387,00 zł
1 940,65 zł netto

Promiennik olejowy Master XL-9 SR

MASTER
Promiennik olejowy Master XL-9 SR
10 369,00 zł
8 430,08 zł netto

Promiennik elektryczny Master COFFEE 18

MASTER
Promiennik elektryczny Master COFFEE 18
936,00 zł
760,98 zł netto

Promiennik elektryczny Master CHAP 18

MASTER
Promiennik elektryczny Master CHAP 18
1 346,00 zł
1 094,31 zł netto

Promiennik olejowy Master DC 61

MASTER
Promiennik olejowy Master DC 61
3 875,00 zł
3 150,41 zł netto
pixel